Св.Спиридон е един от великите светители и чудотворци на ІV век.Той се родил на остров Кипър и от прост овчар се издигнал до епископски сан.Оженил се млад, но рано овдовял. Скръбта го смирила и той употребил целия си имот за подпомагане на бедни и страдащи, приемал радушно странници.Светецът обичал искрено ближните си, както заповядал Господ. Скоро Спиридон се прославил с чудотворната си дарба. Постоянно идвали при него болни за помощ и изцерение. Царете му оказвали почит, но той не се възгордял, защото знаел, че земната слава е нищожна.Единственото му желание било да угоди на Бога със силната си вяра, с добрите дела и смирено сърце.По време на царуването на император Константин е поставен за епископ в гр. Тримитунт, на остров Кипър.Участвал в първия вселенски събор в Никея/ 325г./ Житиеписецът му разказва, че на прочутия Никейски събор, в разгара на ожесточени дебати, Спиридон, за да убеди опонентите си, стиснал керемида в ръка. От единия й край излязъл огън, от другия потекла вода. Макар да не е изучавал науки, с твърда и жива вяра защитил истинското учение в спор с привържениците на богохулника Арий.Надарен от Бога с чудотворна дарба, излекувал император Констанций ІІ от тежка болест.Когато той поискал да му се отблагодари със злато, светителят му казал: „Което направих за тебе, направих го от любов; от любов към тебе преплувах морето и предприех труден и далечен път; а ти за моята любов искаш да ми заплатиш с пари, които са извор на всякакво зло и вражда”.
Доживял до дълбока старост, предусетил смъртта си, дал последни наставления на ближните си, и предал Богу чистата си душа.Погребали го в Тримитунт. На гроба му, към който вярващите пристъпвали с благоговение, се извършвали много чудеса. Светите му мощи били пренесени в Цариград към средата на VІІ век, а след турското завоевание на града, били преместени в Керкира /остров Корфу/, където се пазят досега в нетление.
Св. Спиридон се тачи като закрилник на занаятчиите –обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и др. В деня на Светеца празнуват тези, които носят имената Спиро, Спиридон, Дарина, Дария.
На сн.: Икона на св. Спиридон, дарена на храм „Въведение Богородично”- с. Полковник Серафимово
Сийка КЕТЕВА