Кои мерки отпадат и кои остават след края на извънредната епидемична обстановка

Кои мерки отпадат и кои остават след края на извънредната епидемична обстановка

От 1 април 2022 г, България вече няма да бъде в извънредната епидемична обстановка. Това означава, че отпадат въведените противоепидемични мерки в страната“, каза министърът на здравеопазването Асена Сербезова.

„Много хора загубиха битката с COVID, връщането към нормалността е относително. Много хора имат постковид симптоми в продължение на месец, пострадаха много отрасли. Около 100 милиона души загубиха работата си по време на пандемия. Отрази се и върху образователната система“, добави тя.

За срок до три месеца след отмяна на епидемичната обстановка остават в сила да действат следните мерки:

възможността на НЗОК да изплаща на изпълнителите на медицински помощи средства за работа при неблагорпиятни условия.

„Да кажем, че пандемията е свършила, би било прибързано. Но България е сред четирите страни, които задържаха най-ниски стойности по заболеваемост“, коментира главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

„По отношение на носенето на защитни маск – имаше редица спорове, но няма никакво съмнение в тяхната ефективност. Силно препоръчително ще остане носенето на маски в градския транспорт, в лечебни здравни заведения, при струрпване на много хора на открито и за хора в рискови възрасти и такива със съпътстващи заболявания. Препоръчително остава и използването на дизенфектанти”, добави той.

От 1-ви април остава в сила изискването за предоставяне на документ на граничните пунктове.

Ще се изисква един от валидните цифрови сертификати, които действат и към сегашния момент- за ваксинация, преболедуване, изследване или аналогичен документ.

Отпадането изискването за трите цвята по зони за държавите и ограничението за недопускането на лица от червени зони.

Нов законопроект предвижда възможността министърът на здравеопазването да въвеждат противопидемични мерки, извън обявена притивоепидемична обстановка. Те няма да бъдат същите, както досега. Няма да са свързани с възможността за ограничаване предвижването на територията на страната, налагането на карантини, локдауни или спирането на обекти. Не може да се включва забрана за влизането в страната на граждани на други държави.

Законът предвижда запазването на структурата на лечебните заведения така наречените COVID отделения. Запазва се и възможността за поддържане на готовността извън отделенията болниците да се преструктурират за лечение на пациент с коронавирус.

Вирни се горе