Астрономи заминават на експедиция в Мексико за наблюдение на пълно слънчево затъмнение

Астрономи заминават на експедиция в Мексико за наблюдение на пълно слънчево затъмнение

Екип астрономи от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория (НАО) при БАН ще заминат на експедиция в Мексико, откъдето ще наблюдават пълно слънчево затъмнение на 8 април. Това съобщи Никола Петров, директор на Националната астрономическа обсерватория Рожен, който ще бъде част от екипа.

Пълните слънчеви затъмнения са важни за астрономията, защото при тях е възможно от Земята да се наблюдава слънчевата корона в детайли и на практика на големи разстояния от Слънцето, коментира Никола Петров. Той уточни, че следващото пълно слънчево затъмнение, което би могло да се наблюдава от територията на България, ще бъде на 3 септември 2081 г.

Българските астрономи ще наблюдават явлението от район на около 300 км северозападно от Монтерей. Слънчевата корона за всяко слънчево затъмнение е уникална от гледна точка на това, че се определя от слънчевата активност, а не може да има една и съща слънчева активност по време на различни затъмнения, посочи астрономът. Той допълни, че българският екип от четирима човека си е поставил за цел изпълнението на няколко важни наблюдателни задачи.
Една от тях се основава на поляризационни наблюдения. Тези наблюдения са свързани с определяне разпределението на електронната плътност на слънчевата корона.

Подобни експедиции на българските астрономи до далечни места за наблюдения стават възможни през последните четири години благодарение на проекти към МОН по фонд „Научна изследвания“. След наблюденията на затъмнението, от 9 до 13 април българският екип ще участва в научна конференция в Монтерей.

Вирни се горе