50 000 направления повече за специализирани медицински дейности са разпределени през второто тримесечие на изпълнителите на извънболнична медицинска помощ.
Отпуснати са и с 500 000 лева повече талони за медико-диагностични изследвания спрямо определените за първото тримесечие на годината. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Месечните разпределения за направления и изследвания са направени на основата на бюджетните средства на НЗОК, предвидени за годината – 154 000 000 лева за специализирана медицинска помощ и 61 000 000 лева за медико-диагностична дейност, посочиха още от касата.
По-рано от Българския лекарски съюз (БЛС) съобщиха, че с 40% по-малко са направленията за преглед при специалист и талоните за изследвания за първото тримесечие на годината. БЛС и пациентските организации ще настояват за промяна на регулативните стандарти в отношенията между лекар и пациент, като се допуска възможността за директен достъп до специалисти.
По-малкият брой направления, предвидени за общопрактикуващите лекари през тази година идва от промяната в нормативната уредба за прегледите при специалист, изтъкнаха от НЗОК. Според Националния рамков договор за 2010 г. за децата до 18-годишна възраст личните лекари могат да издават неограничен брой направления за консултация със специалист по повод остро състояние, като тези направления са извън определените стандарти. До миналата година тази възрастова граница е била 14 години.
Всеки лекар има право да надвишава с 10% подадените му за тримесечие направления за специализирана медицинска помощ и за изследвания. Допустимите надвишения от 10%, които не са изразходени през съответното тримесечие, могат да бъдат използвани през следващите месеци до края на годината. Остава и възможността средствата да бъдат надвишавани с още 15%, като в този случай трябва да бъдат компенсирани от следващо тримесечие, обясниха от НЗОК.
С 220 милиона лева ще бъде допълнен бюджетът на здравната каса след актуализация на държавния бюджет, каза по-рано зам.-финансовият министър Владислав Горанов. Според одобрената днес от правителството актуализация на бюджета обаче се орязват административни разходи до 20% на годишна база и сред най-засегнатите е Министерство на здравеопазването.