От днес 1.10.2009 г. в Имунизационния кабинет на РИОКОЗ – гр. Смолян, бул. “България” № 26 започва имунизация срещу сезонния грип. Гражданите могат да се имунизират с ваксината „Инфлувак” всеки работен ден от 09.00 ч. до 12.00 ч. и от 13.00 ч. до 16.00 ч. Цената на ваксината е 9,67лв. Заплащат се и 2 лв. за извършената манипулация.
Върху грипа се акцентира много, защото той е най-тежкото заболяване от групата на острите респираторни инфекции и може да се разпространява под формата на епидемии и пандемии. Грипът е заболяване със здравно, социално и икономическо значение. Официалната статистика на Световната здравна организация показва, че годишно се регистрират между 3 млн. и 5 млн. болни с тежка форма на грип, а броят на смъртните случаи варира между 250 000 и 500 000.
Грипните вируси са три типа – А, В и С. Най – голямо епидемиологично значение имат грипните вируси тип А, които притежават способност да променят антигенния си състав. Това обуславя тяхната висока изменчивост. Обикновено грипните епидемии се предизвикват от разновидност на типа А. – Лесен механизъм на предаване Предава се по въздушно – капков път чрез кихане, кашлица или при говор. Източник на зараза при грипа е болният човек, който отделя вируса в края на инкубационния период и 2 -3 дни от началото на клиничната картина. – Кратък инкубационен период: от 12 до 48 часа. – Всеобща възприемчивост и типово – специфичен имунитет: След преболедуване се изгражда имунитет само спрямо конкретния щам, предизвикал заболяването. – Ежегодни епидемии, засягащи всички възрасти – Периодично възникващи пандемии – Висока заболяемост, надвишаваща многократно обичайното ниво на останалите вирусни остри респираторни заболявания – “Епидемична опашка” от усложнения и висока смъртност предимно в рисковите групи, които представляват 25 – 30 % от цялото население .
Инкубационният период за развитието на грипа е кратък – от 12 до 48 часа. Типичният грип започва остро, внезапно, с втрисане, главоболие, повишена температура (38,5 – 40,0 градуса). Болният обикновено се оплаква от ставно – мускулни болки, световъртеж, силна отпадналост, болки в очните ябълки. Два – три дни по – късно вече се появяват суха кашлица и хрема. Състоянието на болните от грип е тежко. Ако заболяването протича без усложнения, температурата продължава 2 – 4 дни, а общото неразположение от 5 до 10 дни. Най – продължително се задържа отпадналостта, която може да се наблюдава дълго време след изчезване на всички симптоми. Прогнозата на не усложнения грип е добра. Грипът предизвиква неработоспособност в много по – голяма степен от обикновената настинка и води до сериозни усложнения. По – често и тежко боледуват лицата, страдащи от хронични заболявания, децата и възрастните. При тях се срещат и усложненията. Това са т.нар. рискови групи от населението, на които трябва да се постави профилактично грипна ваксина. Най – честите усложнения са пневмония, миокардит, дихателна и сърдечно -съдова недостатъчност. Прогнозата на грип с настъпили усложнения е по – сериозна. При първите симптоми на грип, или друга остра респираторна инфекция, болният задължително трябва да потърси лекарска помощ, за да бъде назначено адекватно лечение и да се проследи състоянието на пациента. Антибиотици са наложителни само, ако се касае за развитие на усложнение с бактериална инфекция. В никакъв случай не трябва да се прибягва до самолечение.
Какво трябва да знаем за профилактиката? Борбата с грипа е трудна поради високата възприемчивост на населението към това заболяване, бързината на разпространение вследствие на лесния механизъм на предаване на инфекцията и изменчивостта на грипния вирус. Най – сигурният начин да се предпазим от грип е да се ваксинираме. Специфичната профилактика чрез своевременна имунизация с противогрипни ваксини е най – ефикасната мярка за предпазване от тази тежка инфекция. Противогрипните ваксини се произвеждат ежегодно и са съобразени с циркулиращите грипни щамове по указание на Световната здравна организация( СЗО). Препоръчаният от СЗО състав на грипните ваксини за сезон 2009/2010 включва следните щамове: A/Brisbane/59/2007(H1N1), A/Brisbane/10/2007(H3N2) и B/Brisbane/60/2008. В България се предлагат инактивирани противогрипни ваксини. Ваксинацията е важна, защото предотвратява усложненията и прекратява предаването на заразата на други хора. Когато се имунизираме, ние предпазваме не само себе си, но и семейството, приятелите и колегите си. Противогрипните ваксини се препоръчват за ежегодна имунизация в периода от септември до ноември). След поставяне на ваксина са необходими около 20 дни, за да може организмът да си изработи специфичните защитни антитела срещу заболяването.
Показания за имунизация с противогрипни ваксини:
Всички лица, навършили 65 години.
Всички възрастни и деца над 6 месеца, страдащи от следните заболявания:
– хронични белодробни заболявания, включително астма – хронични заболявания на сърдечно – съдовата система – метаболитни заболявания, особено диабет – вродена и придобита имуносупресия, включително медикаментозна – носители на ХИВ и болни с клинично проявена ХИВ – инфекция – хемоглобинопатии – органна трансплантация
- Лица, които са изложени на повишен риск от заразяване с грип:
– лица, живеещи в организирани колективи (домове за медико – социални грижи, военни поделения, общежития) – лица, при които има повишен риск от заразяване във връзка с професията им (персонал на лечебни, здравни и социални заведения, транспортни работници, служители в армията и полицията и др.)
- Всички, които желаят да се предпазят от заболяване.
Противопоказания за имунизация с противогрипна ваксина са: – доказана алергия към яйчен белтък или други компоненти на ваксината – остри фебрилни състояния. Важно допълнение към ежегодната имунизация против грип са препаратите със специфично антивирусно действие – (Тамифлу, Ремантадин, Реленза). Антивирусните средства трябва да се закупуват само с рецепта, издадена от лекаря, прегледал пациента. Лекарят е този, който може да определи подходящото антивирусно средство, съобразявайки се с индивидуалното състояние на пациента, приема на други лекарства, съпътстващи заболявания и други фактори, които могат да повлияят на лечението. За укрепване на имунната система на организма е удачно да се използват и други средства за неспецифична профилактика, каквито са витамините и имуностимулаторите, предлагани в аптечната мрежа,по информация предоставена от д-р Сийка Чернева – директор на дирекция „Надзор на заразните болести” в РИОКОЗ – Смолян.