46,9% от българите живеят в домакинства със средни доходи

46,9% от българите живеят в домакинства със средни доходи

доходи, са 46,9% от цялото население на страната. 43,4 на сто са хората с ниски доходи, а тези с високи – 9,7 процента. Това показват данните от изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ), проследяващо развитието на т.нар. средната класа у нас в периода 2005-2010 г.

Към 2010 г. около 3,5 милиона българи живеят в домакинства със средни доходи, показва още проучването. От 2005 г. до 2010 г. броят на хората, попадащи в категорията средна класа, е намалял с около 200 000 души.

Според данните от изследването на ИПИ средната по доходи класа в България забогатява по време на икономическия бум и не губи голяма част от доходите си в първите две години от кризата (2009-2010 г.).

За да може едно примерно четиричленно семейство от двама възрастни и две деца да се счита за част от средната по доходи класа, то неговият общ месечен доход трябва да се равнява на около 2400 лв. (към 2010 г.), показват още данните от проучването.

Броят на хората, живеещи в домакинства с високи доходи, се увеличава за периода на изследване (2005 г. – 2010 г.) с около 2 на сто за сметка на средната по доходи класа, посочват от ИПИ.

Освен изнасянето на конкретни резултати, изследването дискутира и политическата роля на средната класа. Аргументирана е необходимост от наличие на независима група от хора, които да защитават либералната демокрация, без да целят облагодетелстване чрез политическия процес.

Разгледани са и случаите, в които средната класа може да влияе негативно на демократичния процес, а именно – когато благосъстоянието на нейните членове зависи от преразпределението на публични ресурси.

Вирни се горе