Дискусия „От конфликти към съвместно съществуване между хората и мечките“ организира и проведе днес Сдружение „Нови хоризонти“ в Смолян. Форумът бе част от проект „Съвместно съществуване с мечките – опазването се нуждае от диалог”. Дискусията изпълни целта си, а именно да срещне всички заинтересовани, а и незаинтересовани от опазването на дивите животни страни и да ги свърже в една мрежа. Чрез тази мрежа може да се задълбочи диалога и да се търсят решения и предложения „от долу-нагоре”.
Събитието се проведе в сесийната зала на Общински съвет Смолян. Дискусията се организира под егидата на председателя на Общински съвет-Смолян , член на Европейската мрежа на общинските съветници (BELC) – Димитър Кацаров, и ВВФ – България.
Участниците в дискусията имаха възможност да повдигнат всички въпроси произтичащи от съвместното съществуване между хората и дивите животни и в частност мечките. По време на форума беше представена информация за законодателството, касаещо съвместното ни съществуване, както и добри практики от Родопите, Румъния и Канада за намаляване на трудностите, произтичащи от това съжителство.
В пъти са нараснали щетите от мечки в Смолянско през последните 10-15 години, стана ясно по време на дискусия "От конфликти към съвместно съществуване между хората и мечките“ организирана от Сдружение "Нови хоризонти“ в Смолян.
Експертът от Регионалната инспекция по околната среда и водите – Смолян, Георги Георгиев посочи, че през периода от 2011 до 2018 г. на територията на екоинспекцията са констатирани средно между 40 и 60 сигнала на година. В годините 2019 – 2021 са регистрирани средно по 120 щети. Рекордна се оказва 2023 година с 235 доказани щети от кафява мечка, като при 8 от тях не е установена причината за щетата. През 2024 г. е имало 121 случая, като при 20 не е установена причината. От началото на тази година са регистрирани около 20 щети от мечка на територията на РИОСВ – Смолян, уточни Георгиев.
В програмата бяха включени още интересни презентации, като:
Представяне на действащото законодателство, свързано с конфликта хора-мечки;
Представени бяха примери за развитие на алтернативен туризъм, базиран на опазване на дивите животни;
Изплащане на компенсации за щети причинени от мечки – регламент и практически съвети и представяне на концепцията Bear Smart Community и други.