Начало на астрономическата зима в Северното полукълбо

Начало на астрономическата зима в Северното полукълбо

На 21 декември в 23:38 часа по Гринуич започва астрономическата зима (Зимно слънцестоене), за България дата е 22 декември в 01:38 часа.

Слънцестоене се нарича този момент от въртенето на Земята около Слънцето, когато се настъпва най-краткият ден или нощ. Във всяка година има две слънцестоения – едното е през лятото, другото през зимата.

В северното полукълбо зимното слънцестоене е на 21 или 22 декември и тогава е най-краткият ден на годината и най-дългата нощ.

Лятното слънцестоене е на 20 или 21 юни, когато пък е най-дългият ден и най-кратката нощ през годината. В южното полукълбо на същите дати се случват обратното на северното полукълбо слънцестоене.

Когато Слънцето се движи над тропика на Козирога – в северното полукълбо е лятното слънцестоене когато денят е най-дълъг, нощта е най-къс, а в южното полукълбо денят е най-къс, а нощта е най-дълга и е налице зимно слънцестоене.

Когато Слънцето е над тропика на Рака, в северното полукълбо се наблюдава зимно слънцестоене, а в южното – лятно. Когато еклиптиката пресича небесния екватор, денят и нощта са еднакво дълги. Тези слънцестоения се наричат равноденствия.

Вирни се горе