От РИОКОЗ предупреждават за опасност от пренасяне на зараза от бълхи,съобщиха от пресцентъра на инспекцията. Топлото и влажно бреме благоприятства развитието на бълхите. Те са не само досадни със своите ухапвания, но имат и голямо епидемиологично значение като преносители на редица инфекциозни заболявания. Освен това, котешката и кучешката бълха могат да причинят и алергични дерматити. Разпространението на бълхите по улиците става най – често чрез бездомните животни. От там лесно биват пренасяни в домовете чрез нас – хората или чрез домашните ни любимци. За провеждането на ефикасна борба срещу бълхите е необходимо преди всичко да се премахнат условията, които благоприятстват тяхното размножаване и разпространение: Да се поддържа чистотата в жилищните и обществените сгради Да се отстраняват всички отпадъци Да се спре достъпа на безстопанствени котки и кучета в мазетата на блоковете и къщите Системно да се обезпаразитяват домашните животни. Да се унищожават гризачите, които са гостоприемници на бълхите. Борбата с бълхите е изключително трудна поради много причини като специфични места на обитание, проява на резистентност към използваните инсектициди и др. Препоръчително е тя да се води от специалисти с необходимите познания и опит. Средствата за борба срещу вредните насекоми (инсектициди), се продават във вид на пудра, емулсии и аерозоли. Върху етикетите или в инструкциите, приложени към опаковките им, са дадени подробни указания против какви насекоми е предназначено средството, как и какви места в жилището могат да се обработват и какви предпазни мерки трябва да се вземат за безопасното им използване.
Основни правила, които трябва да се спазват при употребата на инсектицидите:
Преди да се започнете работа, изведете децата от помещенията . Не бива да остават и възрастните, които не вземат участие в обработката. Кучета, котки и други домашни животни, птици и малки аквариуми трябва също да се изнесат.
Изключете електрическите печки, ютии, газ и др. Ако не е възможно да се изнесат, хранителните продукти се прибират в плътно затварящи се шкафове, в хладилника или се увиват в полиетиленово платно, алуминиево фолио или други подходящи материали.
Посипете или напръскайте само онези места в жилището, които са посочени в упътването към препарата за бълхи.
През време на обработката не бива да се пуши, да се яде и пие каквото и да било. Непременно използвайте лични средства за защита – гумени ръкавици, марлена превръзка на устата или на носа. Помещението се затваря.
След обработката незабавно измийте ръцете и лицето си с хладка вода и сапун,а устата изплакнете с вода.
Когато обработката е завършена, помещенията трябва да се проветрят, докато миризмата на препарата изчезне напълно. Полепналите по повърхността на предметите и пода остатъци от него да се отстранят в срока, посочен на опаковката.
Съдовете, в които е бил разтворен или държан препаратът, трябва да се изхвърли незабавно.
Инсектицидите се съхраняват на места, недостъпни за деца и животни, далеч от хранителни продукти и вода за пиене и готвене.
Бъдете внимателни! Всяко нарушение на правилата за използване на инсектицидите може да има вредни последици върху здравето!