България получи всички финални одобрения за присъединяване към еврозоната от 1 януари 2026 г.
Пъррво Европейският парламент прие Доклада за готовността на България да приеме еврото от 1 януари 2026 г. Докладчик по темата е българският евродепутат от ГЕРБ-СДС и ЕНП Ева Майдел.
Преди гласуването имаше опит за отлагане на гласуването. Евродепутатът Рада Лайкова от "Възраждане" и "Европа на суверенните нации" (ЕСН) поиска вотът да бъде отложен, тъй като докладът бил изготвен от представител на управляващата партия в България.
От името на ЕНП отговори Йерун Ленарс, който изтъкна, че мотивите на Лайкова и колегите ѝ от ЕСН нямат нищо общо с процедурите на Европейския парламент, а с това, че там предпочитат България да приеме рублата, а не еврото.
В речта си пред парламента в Страсбург Ева Майдел посочи, че днес се гласува решение, което е "с огромно значение за България и за целия Европейски съюз".
"Докладът, който разглеждаме днес, е един от трите за бъдещето на България в еврозоната. Досегашните конвергентни доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия ясно показват, че България е готова да се присъедини към еврозоната от 1 януаря 2026 г. и изпълнява всички критерии. Нека не забравяме, че повече от две десетилетия България върви по този път", посочи още тя.
Евродепутатът изтъкна, че фактите били ясни и националното законодателство е напълно съгласувано с изискванията на Европейския съюз. Постигната е ценова стабилност с инфлация под референтната стойност, според нея.
"Публичните финанси са стабилни, изискванията за дефицит и дълг са изпълнени. Валутата поддържа стабилен курс в рамките на ИРМ2 повече от нужните две години. И макар този доклад да изглежда доста технически, за всеки българин от последните три поколения, той е нещо много повече", заяви още Ева Майдел.
Предложението за отлагане не мина, като се премина към самото гласуване на Доклада на Ева Майдел.
Той беше приет с 531 гласа "за", 69 гласа "против" и 79 гласа "въздържал се", като с това ЕП даде зелена светлина на страната ни за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина.
Около час по-късно по време на заседанието на Съвета по икономически и финансови въпроси, финансовите министри от ЕС приеха трите законодателни акта за допускането ни в еврозоната - решение за датата - за включване на България, за прекратяване на "дерогацията" към страната ни за отлагането на въвеждането на еврото и Регламент за утвърждаване на курс, по който България ще въведе единната валута - 1 евро за 1.95583 лв.
Пред БНТ българският еврокомисар Екатерина Захариева коментира, че ЕП е казал "силно да", че страната ни е стабилна.
Тя изтъкна, че в сегашния геополитически момент подобни силни знаци на интеграция са много важни както за България, така и за целия Европейски съюз и еврозоната.
"Четири години политическа нестабилност забавиха процесите. Информационната кампания е изключително важна, да бъде ясна и структурирана, увеличава се подкрепата за еврозоната. Информационна кампания до всеки български гражданин, който има въпроси, притеснения и страхове, поклаждани от фалшиви новини", допълни Екатерина Захариева.
Според нея е важно да се наблюдават и цените, защото се виждат опити за нелоялни практики.