Двугласното пеене от Неделино е кандидатурата на България за нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО

 Двугласното пеене от Неделино е кандидатурата на България за нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО

На официална церемония в София, в галерия „Средец” на Министерството на културата бе отбелязана десетата годишнина от въвеждането на Националната система „Живи човешки съкровища – България“. В резултат на активността на самите общности, музеите и читалищата, беше изградена Националната представителна листа на нематериалното културно наследство. До момента в нея са вписани тридесет елемента, а четири от тях са вече приети и в Представителната листа на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството,предаде БНР.

Десет години не е много голям период от време, но е достатъчен за равносметка от положеното начало. Бих казал, че това беше един наситен със събития период, в който всички се учехме как да подкрепяме общностите за опазване на значимите за тях нематериални културни ценности и как да използваме този дял от културното наследство за социален и икономически растеж. Това каза зам.-министърът на културата Румен Димитров.

Участниците в събитието бяха поздравени със специални изпълнения от „Бистришките баби” – шедьовър на устното и нематериалното културно наследство и от Група за автентично пеене, представяща двугласно пеене от гр. Неделино, вписано в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство през 2008 г. Двугласното пеене от Неделино е и следващата кандидатура на страната ни за Представителната листа на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството.

Отличени културни институти с Грамота за принос в опазването и популяризирането на нематериалното културно наследство и Европейската година на културното наследство – 2018 от Родопите са:

  • НЧ „Светлина”, гр. Неделино, област Смолян;

  • РИМ „Стою Шишков” – Смолян;

  • НЧ „Родопска просвета -1923”, гр. Девин, общ. Девин, област Смолян;

  • НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1926”, с. Сатовча, община Сатовча, област Благоевград;

  • НЧ „Св. Св. Кирил и Методий -1919”- с. Дорково, общ. Ракитово, област Пазарджик;

Повече за нематериалното културно наследство на България можете да научите на сайта на Министерството на културата: http://bulgariaich.com/

Вирни се горе