Наказание „обществено порицание“ наложи Окръжният съд в Смолян на 18-годишния Борис Чингаров от село Садово, община Хаджидимово.
Младежът е подсъдим за измами и незаконно присвояване на чужд потребителски профил в социална мрежа и в приложение. Той се призна за виновен, изрази съжаление за извършеното и подписа споразумение с прокуратурата, което съдът одобри, пише Дарик.
Борис Чингаров е обвинен от Окръжната прокуратура в извършване на две престъпления. На 24 февруари 2024 г., като непълнолетен, е хакнал профила на 59-годишен мъж от доспатското село Барутин - в социалните мрежи Фейсбук и в приложението Месинджър. След като влязъл в профила, той сменил паролата и така ограничил достъпа на титуляра.
В продължение на два дни, представяйки се за титуляра, той е искал финансова помощ от по 50 лева от фигуриращи в списъка с приятели. Трима мъже – от София, Мадан и Барутин, се отзовали и му превели исканите пари, но други са се досетили, че може това да е измама и поискали да се уверят в самоличността зад профила. Така измамата е разкрита и извършителят е установен.
Борис Чингаров изрази съжаление от постъпката си и каза, че няма да постъпва по този начин повече. Защитникът на подсъдимия адв. Ани Мейзинева посочи за БТА, че младежът е осъзнал вината си и се разкайва. „Много е смутен от това, което е извършил и се признава за виновен и по двете обвинения“, допълни адвокатът.
Според нея хората трябва да са по-предпазливи, защото в случая Борис е направил чисто детска постъпка, но има хора, които са много напред в кибератаките. „Трябва да се обръща внимание на хора, които извършват измами в големи размери“, каза адв. Мейзинева.
Окръжният прокурор на Смолян Недко Симов призова хората да бъдат внимателни в общуването си, особено в социалните мрежи. „При възникване на най-малко съмнение, че е възможно да не контактуват с човека, с когото си мислят, да сигнализират или да направят директна връзка с него. Емпатията трябва да бъде насърчавана, но помагайки на измамниците, не помагаме в никакъв случай.
За да пресичаме такава престъпна деятелност, трябва да сме внимателни“, посочи окръжният прокурор. Недко Симов добави, че макар тези престъпления да са относително различни, разследващите органи разполагат с необходимите експерти при разследване на киберпрестъпността.
„Продължаваме да се борим и ще се борим. Но хората трябва да са по-внимателни“, допълни окръжният прокурор.
Снимка: БТА