Над 150 брошури ще раздадат служители на РИОКОЗ-Смолян

Над 150 брошури ще раздадат служители на РИОКОЗ-Смолян

На 27 и 28 май служители на РИОКОЗ – Смолян ще разпространят над 150 брошури „Туризмът – извор на здраве и дълголетие” в областния град,съобщиха от пресцентъра на здравната инспекция. Поводът е обявената този месец от Световната здравна организация инициатива „Движението – това е здраве”. Отбелязването започва през 2002г., когато е приета Резолюция по въпросите на храненето, физическата активност и здравето. Документът призовава страните-членки на Световната здравна организация всяка година да организират на национално и местно ниво инициативи, насочени към популяризиране на физическата активност сред всички групи от населението. Данните от страните – членки на Европейския съюз сочат, че младите хора се движат все по – малко, а за осигуряване на тяхното здравословно развитие в училищна възраст се нуждаят от ежедневна физическа активност с продължителност поне 60 минути. Навлизащите все повече в живота ни нови технологии от една страна спестяват физически усилия и време, повишават производителността и намаляват случаите на травматизъм, но от друга водят до обездвижване и затлъстяване. Това рефлектира върху здравето на съвременния човек (той все по-често боледува от различни хронични болести – исхемична болест на сърцето, мозъчен инсулт, хипертония и др. ) и в крайна сметка намалява продължителността на живот с 8 -10 години.

Каква е ситуацията в страната ни? Проведено Национално проучване сочи, че 80 % от българите на възраст 25 – 64 години също са с ниска физическа активност. Нараства делът на учениците които се движат по-малко от 60 минути дневно. Повечето българи като цяло са и ниско информирани относно ползата от движението и упражненията при профилактиката и лечението на различни заболявания. Едва 7 % от хората споделят, че получават такава информация от лекар или друг медицински персонал. Навярно сте чували за следната зависимост: “Движението по своето въздействие е в състояние да замени всяко лекарство, но всички лекарства в света не са в състояние да заменят въздействието на движението”. Не случайно нашето добро здравословно състояние е неразривно свързано с движението. Редовните тренировки не само укрепват тялото и подобряват кондицията, те оказват положително въздействие върху психиката, координацията, способностите за концентрация и са добра превантивна мярка срещу различни болести. Освен това в някои случаи са и добро средство за възстановяване на организма след преживяни заболявания. Бавното бягане ( или бързото ходене) например е най-ефикасното средство за укрепване на сърдечно – съдовата система на човека, защото консумацията на кислород е няколко пъти по-висока в сравнение с тази в спокойно състояние. При такова бягане сърцето изтласква повече кръв в периферията, стимулирайки тонуса на сърдечно-съдовата система и укрепването на сърдечния мускул. Възрастни хора, бягащи всеки ден, имат сърдечно – съдова система, която незначително се различава от тази на младите. Кои са още ползите от физическите упражнения? Намаляват риска от преждевременна смърт. Намаляват риска от смърт поради сърдечни болести. Намаляват риска от мозъчен инсулт или от повторен инфаркт при хора, които вече са получили такъв. Намаляват риска от повишаване нивото на холестерола и от появата на захарен диабет тип 2 Намаляват риска от повишаване на артериалното налягане и спомагат за контрола му при лица с повишено артериално налягане. Намаляват риска от рак на дебелото черво. Спомагат за контролиране на депресията и стреса. Спомагат за контролиране на телесното тегло, за поддържането на здрави кости, мускули и стави. Помагат на възрастните хора да станат по-силни и да могат да се движат самостоятелно. Допринасят за доброто психическо състояние на човек.

Повечето хора смятат, че постигането на добра физическа активност изисква много работа, но не е така. Целта може да се постигне и докато се забавляваме.

Идеи за повишаване на физическата активност: Оставяйте автомобила си на 2-3 пресечки по – далеч от дома или офиса и вървете пеш! Слизайте от автобуса 1-2 спирки преди вашата и вървете пеш. Не използвайте асансьора! Свикнете да използвате стълбището. Ходете пеш където можете – в банка,на покупки и т.н. Изкарвайте кучето на разходка. Играйте с него. Излизайте навън да играете с децата. Не седете пред телевизора през цялата вечер. Ако не сте ангажирани с домакинска работа, излезте навън и се разходете.

Родителите играят много важна роля при оформяне на поведението и отношението на децата спрямо физическата активност. Ето защо станете един положителен образец за подражание, като водите активен живот и включете физическата активност в ежедневието на семейството си, като ги превърнете в удоволствие- спектърът им може да се разшири от групови и индивидуални спортове до занимания като каране на скейтборд и велосипед. Убедете се, че дейността е подходяща за възрастта на детето ви и осигурете всички необходими предпазни мерки като например предпазна каска, предпазители за китките и наколенки.

Могат ли да бъдат опасни физическите упражнения и кога? Физическата активност може да се съпътства от някои рискове, повечето от които могат да бъдат избегнати като се вземат определени практически предпазни мерки.

  • Най – често срещаният риск, който се свързва с физическите упражнения е рискът от мускулно-скелетни травми, тоест на костите, на ставите, на сухожилията и мускулите им. Обикновено тези травми не са сериозни и за възстановяването на организма са нужни само няколко дни почивка. За да се избегнат подобни травми е нужно постепенно (плавно ) увеличаване на натоварването и продължителността на упражненията докато се достигне желаното ниво

Който знае, че страда от сърдечносъдово заболяване или който вече е прекарал някакъв сериозен инцидент като например инфаркт, мозъчен инсулт или операция на сърцето, трябва да поиска от личния си лекар да му бъде направена преценка на състоянието преди да започне каквато и да било програма за физическа активност. Ако възнамерявате да започнете физическа дейност с високо натоварване, специалистите препоръчват мъжете над 40 години и жените над 50 години също предварително да се консултират с лекар. Не забравяйте да проверявате периодично пулса си по време на физически упражнения! За целта можете да използвате следното практическо правило за неговото измерване: ако можете да разговаряте, докато тренирате, значи не сте се пренатоварили, а ако можете да пеете – добре е да повишите своята физическа активност.

Вирни се горе