Британско изследване установи, че хората, които са консумирали по-големи количества мляко и млечни продукти в детството си, живеят по-дълго и са по-здрави. Резултатите от проучването са съобщени от ВВС.
Специалисти от Университета на Бристол са проучили здравословното състояние на 4374 души, родени през 30-те години на миналия век. Доброволците били повторно изследвани 65 години по-къдно.
Учените са установили, че хората, които в детството си са консумирали много мляко и млечни продукти с високо съдържание на калций, са със значително по-малък риск от инсулт и сърдечносъдови заболявания.
Според британските експерти, повишеният понижава с цели 60% опасността от инсулт в напреднала възраст. Интересно било и откритието, че дори пълномаслените млечни продукти, които са с високото съдържание на мазнини и холестерол, не повишават риска от сърдечносъдови заболявания.
Авторите на проучването твърдят, че консумацията на млечни продукти оказва благоприятно въздействие върху сърдечната дейност и обмяната на IGF-1 хормон, който е с високо значение за здравето. Изследванията показват, че при възрастни с високи нива на IGF-1 IGF-1 хормон, случаите на сърдечна недостатъчност значително намаляват. Отчита се и по-ниска смъртност от сърдечни и сърдечносъдови заболявания.
Специалистите напомнят, че за да се осигури необходимото количество калций, в дневното меню на децата трябва да присъстват поне три порции млечни продукти.
Препоръчително е родителите да осигурят на децата си балансиран хранителен режим, богат на плодове, зеленчуци и млечни продукти, и беден на сол и мазнини. Включването на млечни продукти в диетата на детето трябва да стане още в ранна детска възраст.
Препоръчително е по-големите деца и възрастите да избират нискомаслени и обезмаслени млечни продукти.