България изгуби 1 млрд. лв. от сделката за външния дълг

България изгуби 1 млрд. лв. от сделката за външния дълг

Сделката със замяната на част от българския външен дълг е донесла финансови загуби за държавата в размер на около 1 млрд. лева.

Това се посочва в резюме на доклад за ефектите от сделката, осъществена от бившия министър на финансите от НДСВ Милен Велчев през 2002-2003 г.

Изводите се базират на анализ, изготвен от частната консултантска компания “Индъстри уоч”. Независимата експертизата бе възложена от Министерството на финансите след конкурс на “Индъстри Уоч”, след като парламентът възложи извършването й с решение от 14 април 2010 г.

Според “Индъстри Уоч” за финансовата загуба допринасят преобладаващо ниските лихвени проценти през периода след сделката, както и благоприятният валутен курс между еврото (лева) и щатския долар, който позволява обслужването на задълженията, деноминирани в щатски долари да бъде по-евтино.

Освен това политиката на нулево или положително бюджетно салдо през следващите години дава възможност за натрупването на фискален резерв и за осигуряването на ресурс за изкупуването, отчитат анализаторите.

Като положителен ефект от сделката те посочват предсрочното освобождаване на обезпечението по брейди облигациите, което според изчисленията на доклада възлиза през 2002 г. на 387 млн. евро, посочва БТА.

В случай че сделката не е била извършена, тази сума би била освободена през 2006 година. Анализът на консултантската фирма отчита, че основната цел на сделката е била да измести тежестта на плащанията по брейди-облигациите за по-късен период – 2013-2015 година.

Осъществените през 2002 и 2003 г. замени на част от външния дълг не намаляват размера на плащанията по него, а водят само до формално намаляване на главницата, е изводът от доклада.

Вирни се горе