Във връзка с 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, и на основание Правилника за отличията на община Смолян, за постижения в сферата на образованието, науката, културата и журналистиката с Годишната награда на Община Смолян за 2025 г., със Заповед на кмета Николай Мелемов, се отличават:
1. МАРИЯ С. БАРГАНОВА – старши учител в ДГ „Слънце“.
За целенасочената работа за ефективното прилагане на целодневната организация на учебния процес за личностното развитие и развитие на компетентностите на всяко дете. За ефективна работа с деца със специални образователни потребности и прилагане на индивидуален подход, съобразен с потребностите на децата. За постигнати високи резултати на децата на местни и национални конкурси. За професионалния опит в методиката на преподаване, чрез използване на съвременни интерактивни методи на преподаване и обучение, както и новаторски дух и иновации. За активното й участие в квалификационната дейност на образователната институция и ефективното взаимодействие и сътрудничество с родителите.
2. МАРИЯНА З. ГОЧЕВА – старши учител в ДГ „Синчец“
За добрата си научно-методическа и педагогическа подготовка, висока степен на владеене на компютърните и информационните технологии. За насърчаване креативността и интереса на децата, чрез най-съвременни интерактивни методи на обучение. За стимулирането на когнитивното, социалното и емоционалното развитие на децата. За активното участие в разработването на проекти за устойчиво развитие на детската градина. За активната работа с родителите като използва разнообразни форми. За активната й професионална и високо квалифицирана дейност за издигане авторитета на детската градина.
3. ДАНИЕЛА Т. КАРАБОВА – старши учител в ДГ „Родопчанче“
За стремежа й да мотивира децата с разнообразни форми, интерактивни методи и техники на обучение, да подпомага както индивидуалната, така и колективната работа, да насочва децата към формиране на умения, да провокира мисленето и самостоятелността. За професионалното и ефективно взаимодействие с родителите, обществеността и други институции, с цел реализиране на нови идеи, които градят бъдещето на децата и образователната институция. За работата й по проекти и създаване на иновативни продукти за деца със СОП.
4. РУМЯНА М. АТАНАСОВА – БАДЖИНЕРОВА – старши ресурсен учител в ДГ „Радост“ – гр. Смолян
За високия професионализъм и умение да открива специфични потребности за личностно развитие на децата, да планира и прилага подходящи образователни стратегии за развитие. За безрезервната подкрепа и разбиране към родителите и децата, за щедрото споделяне на опита си в името на общата цел – да се развива потенциала на децата, да повярват, че знаят, могат и умеят, да бъдат вдъхновявани и обичани.
5. РУМЯНА А. БОДУРОВА – главен учител в ДГ „Буратино“ – гр. Смолян
За добрата й педагогическа, психологическа и методическа подготовка. Познава на когнитивното, емоционалното и физическото развитие на децата и ориентира обучението в зависимост от индивидуалните им потребности. Познава техники и начини за формиране на комуникативни и комуникационни умения, критично и конструктивно мислене. Планира и прилага иновативни методи за преподаване и оценяване на резултатите на децата, модели на позитивно възпитание и конструктивни подходи за осъществяване на обучение. Създава позитивна образователна среда, насочена към индивидуалните потребности на децата. Установява и поддържа ефективни професионални отношения с колеги и ръководен екип, приобщава родителите за постигане на образователните цели, с цел положително въздействие върху децата и утвърждаване авторитета на образователната институция.
6. РАМЗИЕ Х. КАЛЕМДЖИЕВА – старши учител в ДГ „Зорница“
За постижения в професионалната област и методика на преподаване, за налагане култура на креативност, иновации, гъвкави модели на обучение, използване на различни образователни ресурси за активно взаимодействие и сътрудничество с родители. За постигнати високи резултати от децата, с които работи. За развитието на тяхното критично мислене, творчески умения и самочувствие.
7. Христина И.Ботева - учител в ДГ "Славейче"
За нейния професионализъм и личностни качества, които я правят изключително ценен член за екипа на детската градина. За забележителните й педагогически умения и отдаденост към децата. За способността й да създава атмосфера на доверие и подкрепа. За иновативните методи на обучение и стремежът й към интегриране на технологии в учебния процес. За активното й участие в организирането на културни и образователни мероприятия, които обогатяват учебния процес и развиват творческите способности на децата.
8. РАДОСЛАВА З. ШАЙКОВА - ресурсен учител в ДГ „Веселушко“ – гр. Смолян
За професионализма и отговорността, с която приема работата си, като мисия да помага на децата със СОП. За креативността, иновативността и индивидуалния подход към децата със специални потребности. За активното участие в проекти, насочени към допълнително обучение на децата от уязвимите групи, активното сътрудничество с родителите и екипът на детската градина за постигане на високи резултати в работата с децата и задържането им в образователната система. За постоянния й стремеж към самообразоване и успешно прилагане на новостите в педагогическата теория в своята практика. За допълнителната подкрепа, която оказва на по-младите колеги от екипа на детската градина за тяхното личностно развитие.
9. МАРИЯНА М. ВЕЛИЧКОВА – старши учител, преподавател но БЕЛ в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Смолян
За професионалните и лични качества, за постиженията на нейните ученици и утвърждаването на училището, както и за разработване на научни публикации ПС на СУ „“Св. св. Кирил и Методий“ – гр. Смолян. За активното й усъвършенстване и развиване на компетентностите чрез участия в различни обучения – Майсторски клас – „Подходи в обучението по БЕЛ – 8-12 клас“. За успешната й работа по национални и международни проекти и програми. За отговорността и творческия подход в учебно-възпитателната работа, чрез използване на иновативни методи в преподаването. За активното й участие в културно-образователните дейности, популяризирането на училището сред обществеността, отговорността към училищния живот и приноса й за утвърждаване на училището като образователна институция.
10. ЙОРДАНКА С. КОДЖАКОЛЕВА – зам. директор по учебната дейност в ОУ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Смолян
За нейните постоянство, стремеж към усъвършенстване и ангажираност към образователната мисия. Благодарение на нейните усилия, училището се утвърждава като желана и модерна образователна институция в региона. Зам. директор с изключителен професионализъм, системно развиващ училищната среда чрез иновативни подходи и съвременни технологии. Партньор и опора за учители, благодарение на познаване на нормативната уредба и своя дългогодишен опит. Притежава авторитет и доверие сред ученици, учители и родители. С ясна визия, висока мотивация, иновативен дух и безкомпромисна отдаденост на професията. Утвърден педагогически ръководител с висок морал, ерудиция и визия за развитие, който ежедневно допринася за изграждане на съвременно и вдъхновяващо училище.
11. АЛБЕНА З. ШИШМАНОВА - старши учител в ОУ „Стою Шишков“ – Смолян
Иновативен учител, който използва различни методи на преподаване – дизайн карти, игри и др. Проявява позитивно отношение към приобщаване на българското училище към европейските стандарти. Акцент в работата й е създаване на устойчиви практики за мотивиране на учениците за личностно развитие и себеизява. Осъществява диференциран подход при работа с учениците. Редовно участва в различни проекти, реализирани в училище. Допринася за издигане имиджа на училището в областния град и за повишаване доверието към българското образование.
12. РОСИЦА Б. СТОЯНОВА – учител в ОУ „Юрий Гагарин“ – Смолян
За отличната й научно-методическа подготовка и участието й в редица квалификационни курсова по различни теми. За доказаните й умения за работа в екип, за мотивиране и убеждаване, за контакт с хора от различни възрасти, социални групи, културни общности. За работата си по развитие на възможностите и потенциала на учениците чрез използване на различни методи и средства за обучение. За работата й по проекти и участия в състезания, допринасящи за развитието на уменията на учениците и засилване интереса им към историята и географията.
13. СНЕЖАНКА Л. УЗУНОВА - старши учител по математика в ОУ „Иван Вазов“ – гр. Смолян
За професионализма и отговорността, с които подготвя учениците за НВО, чийто резултати имат сериозен дял в челното класиране на област Смолян на национално равнище. За отличните резултати на нейни ученици на състезания и олимпиади по математика. За участието й в реализацията на редица национални програми на МОН, както и ръководенето на множество клубове и занимания по интереси в областта на математиката. За изградената среда на доверие, мотивация и постижения на учениците на базата на постоянство, професионализъм и отдаденост.
14. СЕВЕРИНА А. СОКОЛОВА – старши учител в СУ „Отец Паисий“ – Смолян
За нейния професионализъм, постоянство и хуманност. За новаторския подход и топлото сърце, с които успява да достигне до всеки ученик. За социалната й ангажираност и стремежа да създава възможности за развитие и работа й по проекти. Истински вдъхновител – педагог, за когото професията е мисия, а класната стая – сцена на ежедневни малки чудеса. Умело съчетава задълбоченото преподаване на математиката с магията на физиката и астрономията, увличайки младите умове в света на числата и закономерностите. Под нейно ръководство, учениците печелят призови места и отличия в различни състезания. Тя не само обучава, тя вдъхновява. Истинска гордост за СУ „Отец Паисий“ и пример за съвременен български учител.
15. ЦЕЦА Н. ДЕЛЕВА – старши учител в ППМГ „Васил Левски“ – Смолян
За нейните всеотдайност, креативност и новаторство, с които дава пример и мотивира своите колеги и ученици. В часовете си прилага нови интерактивни методи, дава допълнителна информация по различни модули, надгражда знанията и компетентностите на своите ученици. Нейни ученици се класират за областен и национален кръг на Националните олимпиади по история и цивилизации и география и икономика. За работата й по различни проекти и занимания по интереси. Дългогодишен ръководител на клуб „Млад възрожденец“ към Общобългарски комитет „Васил Левски“. Заради личните и професионални качества, които притежава, тя е желан учител, уважават колега и отличен служител. Умее да създава психологически комфорт на доверие и уважение.
16. КАЛИНКА Й. АТАНАСОВА – старши учител по история и цивилизации в ЕГ „Иван Вазов“ – Смолян.
За безупречния си професионализъм, носител на новаторски дух и иновативен подход в работата си. За емблематичната любов към учениците и професията. За формиране на морални ценности, критично мислене и гражданска позиция у учениците, за мотивиране и подготовка на учениците, които заемат престижни места на национални олимпиади и състезания по история и цивилизации, география и икономика, гражданско образование. За активната извънучилищна и обществена дейност.
17. ФЕДЯ А. РОМАНОВ – директор на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Арда
Директор с дългогодишен опит /от 2001 г./, под чийто ръководство училището е постигнало значителни успехи във всички аспекти на образователния процес. С умения за ефективно управление, мотивиране на екипа и създаване на положителна среда за работа и обучение. Благодарение на стратегиите му, успеваемостта на учениците се увеличава, отчитат се по-добри резултати на национално и регионално ниво, много спечелени награди от състезания и олимпиади. Успешно реализира реновиране на училищната инфраструктура, инициатор на иновативни проекти и програми. Стимулира професионалното развитие на ново постъпили учители, успешно си сътрудничи с родители, местни институции, НПО-та. Г-н Романов е вдъхновение както за педагогическия екип, така и за ученици, със своите високи морални и професионални стандарти.
18. ТАНЯ И. НЕДЕВА – старши учител в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Момчиловци
За дългогодишната и всеотдайна работа в сферата на образованието, която я превръща в изключителен пример за професионализъм, иновативност и човечност. Педагог с доказан принос в развитието на учебния процес, като умело съчетава традиционните методи на преподаване с модерни технологии и интерактивни подходи. За непрестанния й стремеж към усъвършенстване, участие в квалификационни форми и прилагане на новаторки стратегии за обучение, които стимулират интерес и мотивация на учениците. За отличните резултати на нейни ученици на състезания и олимпиади в областта на математиката и информационните технологии. За нейния значим принос към образователната система на Община Смолян.
19. ДАНИЕЛА З. ХАДЖИЕВА – старши учител в начален в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Смилян
За постижения в професионалната област и методика на преподаване, постигнати резултати в обучението на учениците, свързано с придобиване на ключови компетентности, разработване и участие в проектни дейности на национално, общинско и училищно ниво и за ефективното взаимодействие и сътрудничество с родители. За постигнат напредък и високи резултати от учениците на НВО в IV клас, на конкурси, състезания, олимпиади и др. За ефективната работа с учениците за подкрепа на личностното им развитие. За прилагане на индивидуален подход към потребностите на децата и умения за работа с талантливи ученици и ученици със СОП. За използването на съвременни и интерактивни форми на обучение и преподаване и непрекъснатото професионално усъвършенстване.
20. КИНА Р. НЕВЕНОВА – учител по БЕЛ в ОУ „Стою Шишков“ – с. Търън
За добрата подготовка на учениците и техните постижения на олимпиада по БЕЛ на областно ниво, на НВО в 7-ми клас и на национални състезания по БЕЛ. За използването на съвременни методи на учене и интерактивни методи на обучение и преподаване в своята работа. За разработването и работата по проекти от националните програми на МОН. За приносът й в развитието на вътреучилищната квалификационна дейност – въвежда и обучава новопостъпилите учители в организацията и осъществяването на проекти, свързани с приложението на СТЕМ, консултира екипите за професионални компетентности в областта на прилагане на дигиталните технологии и работа с оборудване и образователни технологии.
21. МАРГАРИТА А. ЧАКЪРОВА – старши учител в начален етап в ОУ „Н. Й. Вапцаров“ – Широка лъка
За професионалния й принос в образованието и постигнат напредък и високи резултати от учениците на национално външно оценяване в четвърти клас. За всеотдайната й работа с разнороден състав ученици, сред които и със специални образователни потребности. За иновативните методи, които прилага в образователно-възпитателния процес. За активната й превантивна дейност на ученици с девиантно поведение в училище, където е председател на Училищен кабинет за ранна детска превенция.
22. ИНЖ. МИЛЕНА К. БУНДЕВА – учител по професионална подготовка и зам. директор в ПГТТ „Христо Ботев“ – Смолян
За постигнати високи професионални успехи в областта на образованието. За педагогическите умения, иновациите в урочната практика чрез прилагане на различни методи и подходи в преподаването за участието в ежегодни квалификационни дейности, свързани с усъвършенстването си с новите и модерни образователни изисквания. За участието в проекти и разработването на собствени програми за разширена професионална подготовка. За придобития й опит и приноса й към образователния процес, за желанието и стремежа да постигне успехи и да развие у учениците интерес към професията в направление компютърна техника и технологии.
23. КАМЕЛИЯ Г. МИЛЕНОВА – старши учител по теория в СПГТС „Никола Й. Вапцаров“ – гр. Смолян
Иновативен учител с над 31 годишен стаж в гимназията, съзнателно изпълняващ служебните си задължения. Наставник на новопостъпили учители по професионална подготовка. За участието й в създаване на учебни програми по предмети от разширена професионална подготовка, участие в състава на постоянно действащи експертни комисии, консултативни съвети с браншови организации в сферата на туризма. За организирането и реализирането на производствени практики на учениците, на състезания по професии. За участия в реализирането на национални програми и проекти, в реализирането на множество кетърингови събития.
24. ЗАХАРИ Щ. ВИДЕНОВ - учител по музикално-теоретични дисциплини в НУФИ „Широка лъка“
За високия му професионализъм, значим принос към обучението и формирането на млади музиканти в НУФИ „Широка лъка“ и тяхната успешна реализация. За всеотдайната му работа и стимулиране на индивидуалните и творчески заложби на учениците. За широкия музикален кръгозор и умението да предава знанията си с вдъхновение и внимание към индивидуалността на всеки ученик. За високата си квалификация и задълбочени познания в областта на музикознанието, полифонията и музикалната критика, които прилага в НУФИ от 2021 г., а преди това пред ученици и студенти в САЩ.
25. СПАС К. СТОЙНЕВ – учител по народни танци в ЦПЛР-ОДК, Смолян
За всеотдайната и неуморна работа в системата на предучилищното и училищно образование. За стремежа и уменията му да обучава, възпитава и открива индивидуалността и дарбата у всяко дете. За свежите, новаторски идеи и отговорното му отношение към мероприятията на ЦПЛР – ОДК. Спас Стойнев се е доказал като изключителен професионалист, както като учител по народни танци, така и като артист в редица национални и международни конкурси и концерти. За неизчерпаемата му енергия и творчески дух, за ентусиазма и вдъхновението, за дръзките мечти и смелостта да ги отстоява и реализира.
26. Д-Р ВАНЯ Ч. ЙОРДАНОВА – ДАНЧЕВА – уредник в отдел „Етнография“ в РИМ „Стою Шишков“ - Смолян
За високо професионалната й работа в областта на музейното дело, етнологията, архивистиката и културното наследство, за творческите й постижения при реализиране на музейни изложби и методическата помощ към музейни колекции в община Смолян, за научния й принос в опазване на етнографското богатство на смолянския музей.
27. ПЕТЪР Е. ПИРОНКОВ – художник, меценат, творец и дарител
Творец с редица престижни награди и над 60 самостоятелни изложби в България и по света. За неговия принос в областта на изкуството, дарителството и културата. За активната му дейност по отношение на събирането, съхраняването и популяризирането на материалното културно наследство в област Смолян.
28. ПЕТЯ К. ТОДОРОВА – библиотекар в РБ „Николай Вранчев“ – Смолян
За професионализма, всеотдайността и приноса й в културния живот в града. За професионалното обслужване и индивидуално отношение към всеки потребител. За активната й работа за съхранение и обновление на най-големия и най-достъпен фонд на библиотеката. За активността й при включване в различни важни за общността инициативи, както на библиотеката, така и съвместно с други институции, изготвянето на изложби, маратон на четенето и др.
29. АСЕН К. ЛЕВОВ – актьор в РДТ „Николай Хайтов“
За изиграни редица главни роли, за таланта, ангажираното представяне на персонажите и обичта на публиката. За неговите изяви на различни сцени в страната и чужбина – Франция, Русия, Македония, Унгария, Швеция, Турция, Полша. Запомнящите му и значими роли са: Куцар в „Албена“, Лука и Ломов в „Капризите на любовта“, Алдомировци в „Рейс“, в „Забравените от небето“. Гениален актьор, интересен, забавен, вдъхновяващ и непредсказуем.
30. ФИДАН М. МЕРОВ - утвърден народен певец и солист в ансамбъл „Родопа“
В своята професионална дейност показва задълбочено познание на песенния репертоар от Родопите, както и уважение към традицията и автентичния стил на изпълнение. Неговото сценично присъствие е силно въздействащо, а изпълненията му се отличават с емоционалност, прецизна интонация и богат тембър. Възпитаник на ДЮФА „Орфей“. Като солист, той участва в редица концерти, фестивали и културни събития, където с достойнство представя богатството на родопската песенна култура. Благодарение на неговия принос, все повече млади хора се докосват до уникалното звучене и душевност на Родопите. През 2022 година Фидан Меров създава фолклорна формация „Зорница“ с цел да се събират и популяризират стари родопски песни. Фидан Меров е не само талантлив изпълнител, но и вдъхновяващ колега, отговорен артист и истински пазител на българската фолклорна традиция.
31. ДОЦ. ЕЛЕНА МЕРАКОВА – изявен учител и преподавател, отдала 45 години от своя труд и талант на учениците от Икономическия техникум „Карл Маркс“, днес Професионална гимназия и Учителски институт „Дичо Петров“, днес филиал на ПУ „Паисий Хилендарски“. Учен със 160 научни и научно-популярни публикации, посветени на българския език и публикувани в специализирани издания. Автор на седем книги. Активна личност, която се включва в редица културни и социални прояви, част от които организира сама. През 2025 г. доц. Меракова навърши 80 години.
32. СТЕФКА А. АНАСТАСОВА – ЧАВДАРОВА – журналист
Дългогодишен журналист с 30-годишен стаж в регионални, национални и електронни медии: „Родопи САТ +“, Телевизия „Фотон – К“, „Радио 99“, Радио „Чан“, БТВ. Собственик на електронната медия Smolyannews.com, която навърши 16 години – един от първите утвърдени новинарски сайтове с актуални новини от Смолян и региона, от България и света. За професионализма, с който отразява обществено значими теми за община Смолян, областта и всички аспекти на живота и проблемите в региона. В публикациите си обръща внимание на културния живот в Смолян, като приоритет са културните и образователните институции. През годините на интензивна журналистическа дейност се стреми да утвърждава и повишава доверието на читателите и слушателите към журналистическата професия.
33. АДРИАН С. КУЛЕВ – журналист
Журналист от 1999 г. В момента и оператор в телевизия ЕТВ и информационен сайт СмолянБГвести, кореспондент на Дарик Радио в Смолян. За отстояване на принципите на обективната журналистика и безпристрастно отразяване на всички гледни точки, на спортните успехи и победи на Смолян за последните 26 години. За активната му журналистическа дейност, свързана с вестник „Отзвук“, „7 дни спорт“, „Родопски вести“, „Родопи Сат +“, „Фотон-К“.
34. ИНЖ. АНГЕЛ Т. АНГЕЛОВ – изявен деятел, настоятел и най-дългогодишен самодеец със 77-годишно участие в дейността на НЧ „Христо Ботев 1871“ – гр. Смолян, по повод 90-годишния му юбилей, който чества през 2025 г. Оркестрант към Музикалния театър, хорист в Смесения хор и председател на Смесения хор повече от 19 години. Със своето активно и дългогодишно участие допринася за награждаването на Смесения хор с орден „Кирил и Методий“ – 2-ра степен от държавата. Носител на редица престижни награди и отличия. Извън художествената самодейност инж. Ангелов е заемал важни отговорни постове, с което е допринесъл за изграждането на строителни обекти и инфраструктурата на Смолянска област.
35. ГАЛИНА Н. ТАБАКОВА – библиотекар в Библиотека „Димитър Македонски“ при НЧ „Кирил Маджаров-1866“
За активното й участие в различни видове дейности, свързани с културно-художествената дейност на НЧ „Кирил Маджаров-1866“. За интересите й, изцяло насочени към развитие и изучаване на новостите в библиотечно-информационното обслужване. Г-жа Табакова заслужава признание за това, че е будител и пазител на словото, защитник на интелектуалното наследство и аристократ на духа, отдаден на нещо по-благородно от собствените си нужди.
Предложенията за наградените са направени от техните педагогически и творчески организации.
Честито на наградените!