Социолози: Доверието във властта се срива, песимизмът расте

Социолози: Доверието във властта се срива, песимизмът расте

Социологическо проучване установява, че една четвърт от избирателите в България се страхуват да изявят свободно политическите си убеждения. Според данните на агенция “Медиана” усещането за песимизъм се увеличава, предаде БНР. Положението в страната е зле и ще става все по-зле, мислят 62% от българите. Своето материално положение хората оценяват като по-лошо, каза социологът Кольо Колев, цитиран от националното радио.

Слуховете, че кризата си отива не достигат до хората, защото над 80% от тях продължават да свиват коланите си в очакване на по-лоши дни. Това е сигурен знак, че поне в близко време не можем да очакваме някакво близко раздвижване на базата на съживяване на вътрешния пазар, каза още Колев.

Икономическото състояние се отразява и върху доверието към управляващите. Разочарованието е стартирало от 14, в момента е 58%, доверието от 53 се е смъкнало на 22 процента. Въпреки тази тенденция хората не търсят политическа алтернатива в момента и не желаят предсрочни избори.

Близо половината от избирателите са на мнение, че е по-добре ГЕРБ да изкара мандата си. Хората не искат върху страха от икономическата криза да наслагват и възможните последици от политическа криза.

На политическата сцена дистанцията между ГЕРБ и БСП се запазва в рамките на 6 процента. Ако днес имаше избори, ГЕРБ би взела 26,1%, БСП – 20%, а ДПС – 6,2 процента. Наблюдава се и спад в доверието към останалите парламентарни политически сили. РЗС получава 0,5%, “Атака” – 1,3%, Синята коалиция е на граничните 2,6 процента. Евентуална партия на Меглена Кунева би влязла в парламента с 5,5% от гласовете.

Ако имаме предсрочни парламентарни избори, в парламента биха влезли четири или пет партии, а ГЕРБ и БСП ще трябва да се коалират, правят извод социолозите от “Медиана”.

Вирни се горе