Възстановка пресъздаде атмосферата на пазарен ден в Стария Златоград

Възстановка пресъздаде атмосферата на пазарен ден в Стария Златоград

„Един пазарен ден от преди 100 г.” пресъздаде атмосферата на градската чаршия на Стария Златоград. Традиционната възстановка е кулминация на ежегодните Делюви празници в родопския град, от който е тръгнала „космическата” песен „Излел е Дельо хайдутин”, предаде БТА. Следващата 2017 г. ще бъде обявена в Златоград за година на Дельо войвода, чествайки неговата 240-годишнина съгласно предложение на инициативен комитет в града, съобщи Александър Митушев, управител на Етнографския ареален комплекс. Дельо е най-безспорният герой и обединяваща фигура на Златоград, коментира Величко Пачилов, автор на книгата „Излел е Дельо хайдутин”. Проф. Николай Овчаров и Величко Пачилов представиха пред журналисти останките от къщата, за която се смята, че се е укривал Дельо войвода.

Историята на Дельо е може би една от най-интересните и любопитните в нашето минало според проф. Николай Овчаров. Той уточнява, че почти няма исторически документи за родопския хайдутин, а източниците са преди всичко легенди и предания. Събирайки всички налични данни, археологът изчислява, че героят на Златоград е роден около края на 17-и век и е живял в първата половина на 18-и. За година на легендарната смърт на Дельо Хайдутин, убит със сребърен куршум според легендите, проф. Овчаров допуска като условна датировка 1777 г. До тази година се е стигнало, след като Величко Пачилов съпоставил християнския и мюсюлманския календар и движението на празниците Рамазан и Великден. Приемайки 1777 г. за неговата смърт, златоградчани ще празнуват догодина 240-годишнината на Дельо войвода.

През септември 2017 г. Дельовите празници в Етнографския комплекс ще бъдат изцяло подчинени на легендарната личност и на хайдутството в Златоград, уточни Александър Митушев.

„Един пазарен ден” събра днес в Златоград хиляди туристи от цялата страна. По чаршията на Стария град оживяха персонажи от преди век- чорбаджии, кръшни девойки с облекла от началото на 20-и век, латернаджия, бозаджия, войници, търговци на стоки, превърнали се в музейни експонати.

Вирни се горе