Гордостта на Пампорово: Скиор на 90 години кара по 5 часа на ден

Гордостта на Пампорово: Скиор на 90 години кара по 5 часа на ден

За Иван Раев ЕГН-то няма никакво значение и кръстосва пистите всеки ден

Деветдесетгодишният родопчанин Иван Раев кара ски всеки ден по пет часа. Без шапка, ръкавици и очила, винаги с разкопчано яке, независимо от температурите, бившият машинен инженер кръстосва от 10,30 до 15,30 часа пистите в Пампорово.

Раев е най-възрастният активен скиор в курорта. Той пътува всеки ден от Чепеларе до Пампорово, за да упражнява любимия си спорт. До пистите се качва пеша през гората, независимо че има безплатна карта за лифтовете за целия сезон, дарена му от Цветелина Бориславова.

Доайенът е гордост на курорта и се радва на много любов и грижа от всички. Ските му са подарък от фабриката в Чепеларе, скиорските обувки – отново от Цветелина Бориславова, якето – от местно ски училище.

Роденият на 4 юли 1924 г. родопчанин казва, че никога не се е интересувал на колко години е. Чепеларецът е съхранил младежкия си дух и енергия и изглежда поне с 20 години по-млад. Твърди, че няма здравословни проблеми, не пие лекарства, дори не мери кръвното си налягане и не си прави изследвания. Ходел при лекаря само, за да му занесе първото кокиче и минзухар.

Сигурно съм единственият пациент, който не иска услуга от доктора, разказа пред БТА доайенът.

По думите му се храни изключително с млечни продукти, зеленчуци, плодове, рядко с месо. Ям това, което ми се иска, разказа спортистът, който нито пие, нито пуши. Признава, че може да направи изключение на маса с приятели, но дозата му е приблизително 100 грама ракия, или чаша вино.

Раев спортува повече от 70 години. За първи път сложил ски 18-годишен. Те били писалки, а към тях вързал туристически обувки с въжета. Той и двамата му братовчеди станали и първите ски учители. Чепеларецът разказва, че е обучил много хора и всички безплатно.

Родът на 90-годишния чепеларец е един от основателите на Пампорово

Моят дядо по майчина линия и брат му – родът Сиракови, заедно с Чичовски през 1934 г. основали Пампорово, разказа Раев. По думите му тук имало само гори и ливади с пасящи овце, кози и крави. Били прокарани единствено пътеки за коне. Двата рода построили малки дървени къщи – пансиони, в които отсядали министри, партийни лидери и богати търговци, разказа Раев. По думите му строителството на хотели започнало по времето на социализма.

Той недоумява защо сега различни екологични движения протестират срещу изграждането на ски писти и лифтове, а не съсредоточат усилията си срещу безразборното изсичане на гори.

Преди в Чепеларе имаше един гатер, сега са 10, разказа Раев. По думите му се сече неконтролируемо и всичко се изнася в Гърция и Турция. За строителството на писти и лифтове към тях се изрязват около 500 – 1000 куб.м дървен материал, а от същите места се изнася по 50 000 – 60 000 куб.м годишно. Той се опасява, че ако сечта продължи по този начин, след 30 години в планините ни ще останат само камъни и храсти.

Преди се даваше разрешение за изсичане най-напред на сухи дървета, разказа Раев. По думите му след всяка сеч районът задължително се почиствал и всички изрязани дървета се проверявали от лесничея. Извършилият сечта е бил задължен да засади между 3 или 5 пъти повече фиданки на места, посочени от лесничея и едва тогава прибирал отрязания материал, посочи Раев. Той е убеден, че наложеният временен мораториум няма да бъде ефективен и смята, че са необходими още по-строги мерки за спиране на посегателството върху гората.

Ски спортът опазва гората и дарява здраве на хората

Ски спортът не унищожава гората, напротив – опазва я и в същото време дарява здраве на хората, категоричен е родопският доайен. Той мечтае да бъдат свързани в единен комплекс чепеларският Мечи чал и пистите в Пампорово. Според Раев туризмът формира 30-35 процента от приходите на родопчани.

За Иван Раев Пампорово е уникално място, съчетаващо високопланински въздух и беломорско влияние. Планината е богата и винаги слънчева, местните хора притежават изключително благородство и гостоприемство, уверява спортистът.

Живеем чудесно с българо-мохамеданите, обработваме земите си заедно, празнуваме заедно, нямаме никакви проблеми, те се насаждат от политици, заяви още Раев.

Подвизите на 90-годишния чепеларец продължават и през лятото, когато събира погледите на курортистите по Черноморието с ежедневно преплуване на разстоянието между Сарафово и солниците в Бургас. По думите му преминава го за три часа с плуване в различни стилове. В Сарафово, откъдето е съпругата му, отсяда при роднини и стои по три месеца, уточни брат му Тодор Раев. Той понякога наблюдавал плуването на брат си и го различавал в морето по кърпата, която винаги носел на главата си.

Последната страст на неуморимия Иван Раев е йогата. Засега обаче там постиженията са по-скромни, признава 90-годишният спортист.

Вирни се горе