Бронзова победа над Русия

Българските национални волейболисти ще се завърнат от Турция с бронзови медали, които спечелиха в днешния мач за третото място на Европейското първенство по волейбол, което се проведе в южната ни съседка. България победи Русия с 3:0 (25:18, 26:24, 25:21).

Възпитаниците на Силвано Пранди показаха, че разполагат с достатъчно силна психика, след като победиха днес в чисто шампионски дух един от най-големите си съперници през годините само ден след загубата от Полша на полуфиналната среща. Стотиците почитатели на волейбола, отишли да подкрепят момчетата ни, редом с президента на Република България Георги Първанов, напуснаха трибуните на модерната зала “Халкапинар” в Измир с усмивки по лицата си, доволни от силната игра, с която България се показа пред цяла Европа.

Мачът бе открит с точка за България, сякаш предвещаваща силната доминация от страна на нашите волейболисти над възспитаниците на Даниеле Баньоли. Така първото техническо прекъсване се състоя при резултат 8:5 за родните състезатели. Баньоли поиска почивка при резултат 13:9 и именно от онзи момент геймът продължи под знака на четирите точки разлика, с които българите се движеха към спечелването на първия гейм. В крайна сметка, обаче, Русия не успя да удържи и при 17 точки разликата се увеличи до седем точки, на каквато и се оттеглиха на почивка двата отбора. Така след 25 минути игра резултатът бе 1:0 и 25:18 точки в полза на България.

Вторият гейм бе изцяло воден от нашите волейболисти. Първото техническо прекъсване се състоя при 8:4 в наша полза, а второто при запазената разлика от четири точки и резултат 16:12. Малко след това, обаче, руснаците заплашително спечелиха три поредни точки и стопиха разликата до 20:19. Не след дълго се стигна до изравняване в резултата при 22:22. При 24:24 последва грешка при сервирането на Бюроков а веднага след това Владо Николов затвори с ас и този втори гейм в наша полза.

Българските фенове бяха на тръни през последния гейм, когато Сборная убедително ни водеше до второто техническо прекъсване. След това Пранди и компания показаха, че са достатъчно силни, за да изравнят и още по-борбени, за да спечелят. Изравняването дойде при 19:19. Нерешителността в действията на руските волейболисти, породена от тоталната доминация на родните ни спортисти, им изигра лоша лоша шега и до края на този последен трети гейм те успяха да спечелят единствено още две точки.

Старши-треньорът на Българския национален отбор Силвано Пранди избра следния стартов състав: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Христо Цветанов, Виктор Йосифов и либеро Теодор Салпаров.

От своя страна старши-треньорът на Сборная Даниеле Баньоли отговори със Сергей Гранкин, Максим Михайлов, Александър Волков, Юрий Бережко, Сергей Тетюхин, Алексей Казаков и либерото Алексей Вербов.