100 състезатели от цялата страна участваха в Държавното първенство по планинско бягане

Около 100 състезатели от цялата страна взеха участие в Държавното първенство по планинско бягане, което се проведе на Смолянските езера, съобщи Даниела Керкелова , която отговаря за Спортните дейности в община Смолян. Лекоатлетите са останали доволни от организацията на състезанието. Споделили са, че трасето, по което са бягали е атрактивно, но и доста трудно. Керкелова посочи, че то е съобразено с изискванията за провеждането на такъв вид състезания. Надпреварата бе и селекция на националния отбор и национален шампионат за отборите, които ще представят България на предстоящото Балканско първенство за юноши и девойки младша възраст, което ще се проведе също в Смолян на 18 юни. Класиралите се от първо до трето място в групите ще участват в Балканиадата. Първи стартираха момичетата и момчетата под 16 години. Момичетата бягаха 1.7 км, а момчетата 3.4 км. Първа при момичетата е Лушка Кокотанекова – от Панагюрище, с време 9:49 мин, а при момчетата Иван Пешков – от СК „Сапарева баня”, с време 20:06 мин. 16-годишните девойки се състезаваха на трасе с дължина 3.4 км. Първа завърши Наталия Иванова от Луковит, с време 20.35 мин.

16-годишните момчета се състезаваха по трасе с дължина 5.1 км. Първи се класира Георги Гергов от Ловеч с време 27:58 мин. Керкелова каза още, че се е провел и отворен старт, в който са взели участие състезатели от различни възрасти. Участвали са ученици от Смолян, както и от 101-ви Алпийски батальон. Всички те са получили медали за участието си, осигурени от БФЛА. От Общината изказват и специална благодарност на военнослужещите от 101-ви Алпийски батальон, които са участвали в организацията на самото състезание. Организатор е Българската федерация по лека атлетика, а домакини – община Смолян.