Предлагат да се приеме Дългосрочна програма от мерки за намаляване на щетите от мечки

Предлагат да се приеме Дългосрочна програма от мерки за намаляване на щетите от мечки

На 15 и 16 април 2014 г. в хотел "Кипарис алфа"-Смолян ще се проведе заключителното обществено обсъждане и приемане на Дългосрочна програма от мерки за намаляване на щетите от мечки на територията на РИОСВ- Смолян, съобщиха от РИОСВ-Смолян. То се организира в изпълнение на проект: „Устойчиво управление на вида кафява мечка и намаляване на причиняваните от нея щети върху селскостопанското имущество на територията на РИОСВ – Смолян”. Проектът е финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013“ и съфинансиран от бюджета на Република България.

За участие са поканени заинтересованите страни от всички общини на област Смолян, както и общините Сатовча и Ардино, ЮЦДП, РДГ-Смолян, ДГС и ДЛС, Южно-централно държавно предприятие-Смолян, фермери, пчелари, неправителствени организации, туристически дружества, граждани и медии.

Основната цел е финалното обсъждане и приемане на Дългосрочна програма от мерки за намаляване на щетите от мечки в региона. Разработването и обсъждането на програмата е дългосрочен процес и е една от ключовите дейности по проекта, която се реализира 2013 и 2014г. По-голямата част от заложените мерки в програмата вече са представяни и дискутирани по време на срещите с местна власт, отговорни институции , НПО и граждани от региона, както и по време на първото обществено обсъждане на програмата, състояло се през февруари.

На форума ще бъдат представени основните цели на програмата, нейният териториален обхват, както и предлаганите мерки за превенция и намаляване на щетите от мечки. Част от тези мерки са създаване на хранителна база за мечката, безплатно раздаване на земеделските стопани на електропастири и овчарски кучета,спрейове за защита, PR-кампания и други, вече се реализират в рамките на настоящия проект. Ще бъдат обсъдени и дейности, свързани с реализацията на дългосрочната програма.

Ще бъде представена създадената в рамките на проекта ГИС-базирана информационна система за подаване на сигнали за нанесени щети от мечки. С нея ще бъдат запознати и обучени да работят всички заинтересовани.

Вирни се горе