Над 550 състезатели от 13 държави участват в ултрамаратона в Златоград

Росен Русев е шампионът в най-дългата дистанция- 85 км на провеждащия се днес в Златоград ултрамаратон GOLD BORDER RACE, съобщиха от Община Златоград. Над 550 бегачи на ултрадълги дистанции от 13 държави участваха във второто издание на ултрамаратона К3Ultra, независимо от тежките метеорологични условия- непрестанен обилен дъжд и отчасти мъгла. В най- дългата дистанция от 85 км се състезаваха 103 маратонци, предаде БТА.

В маратонската надпревара по трите дистанции- 23, 53 и 85 км се включиха бегачи от България, Великобритания, Гърция, Русия, Белгия, Швейцария, Полша, Франция, Финландия и др. Организаторите отбелязват повишен интерес към ултрамаратона GOLD BORDER RACE, който се утвърждава като значимо спортно събитие. Състезателните трасета на К3Ultra преминават през планински местности в околностите на Златоград с множество препятствия, стръмни участъци, а като допълнително изпитание за волята на маратонците се превърна и дъждовното време. Росен Русев измина 85- километровата дистанция за 9 часа 39 минути и 49 секунди. На втора позиция след него при мъжете се класира Христо Минков с 9:42:10, трети остава Калоян Пейчев с време 10:13:53. Участниците в 85- километровата надпревара продължават да финишират. Класирането при 53- километровата дистанция оглави Йордан Тодоров, финиширал за 5 часа 43 минути и 6 секунди, следван от Кръстю Панчев /5:44:57/ и Владимир Мутафчиев /5:49:54/. Най-бърза на същата дистанция при жените бе Славена Топалска с време 6 часа и 26 минути, а на втора и трета позиция се класираха Вяра Петева /6:42:02/ и Радостина Иванова /7:10:20/.

Най-много състезатели- 261, се включиха в дистанцията от 23 км. Първи се класира Христо Йорданов /1:43:26/, следват Стилиян Аврамов /1:48:49/ и Филип Бенсон от Великобритания /1:51:07/. При жените класирането води Антония Георгиева /2:00:39/, следвана от Нели Атанасова /2:11:51/ и Иванка Димитрова /2:13:08/.

Община Златоград подкрепя маратона К3Ultra с убеждението, че волята и спортният дух на състезателите ще бъдат добър пример за младите хора в Златоград, обясняват домакините.