В храм „Св. Георги Победоносец“ бе прочетена третата статия на Богородичния акатист

В храм „Св. Георги Победоносец“  бе прочетена третата  статия на Богородичния акатист

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай в смолянския храм „Св. Георги Победоносец“ молитвеното последование Малко повечерие с Молебен канон и Богородичен акатист – трета статия, тази вечер /2 април/ възглави Негово Преосвещенство Смоленският епископ Висарион, втори викарий на митрополита и архиерейски наместник на Смолянска духовна околия. С епископа съслужиха секретарят на Архиерейското наместничество иконом Запрян Шиков, енорийският свещеник Георги Атанасов и свещеник Иван Марински от катедрален храм „Свети Висарион Смоленски“. Помощници в служението бяха иподяконите Валери, Тодор и Емил. Песнопенията изпълняваха хористи от храма под диригентството на презвитера Юлияна Атанасова.

Проповед произнесе иконом Запрян Шиков: „Тази вечер отправихме сърдечно моление и песнопение към Пресвета Богородица чрез третата статия от Богородичния акатист. Вие чухте да се обръщаме към Пресвета Богородица с думите: „Радвай се, корабе, за ония, които искат да се спасят; радвай се, пристанище, на плаващите в живота!“ Кое старозаветно събитие се има предвид като в Акатиста Пресвета Богородица се нарича „кораб за ония, които искат да се спасят“ и „пристанище на плаващите в живота“? Има се предвид потопът и свързаните с него Ноев ковчег и Араратските планини. Ковчегът, в който се е спасил Ной и челядта му, предизобразява Пресвета Дева Мария. Много години бил строен той: така човешкият род дълго време се е приготвял за приемането на Спасителя и за рождението на Дева Мария. В ковчега се спасили Ной и челядта му: чрез Пресвета Богородица се спасяват всички послушни на гласа на Божията благодат. Араратските планини се оказали пристанище за Ноя и семейството му. Наше пристанище е Пресвета Дева Мария. Житейското море често е бурно и какви ли не опасности ни дебнат всяка минута. Всички жадуваме за спасение и отдих, за тихо, сигурно пристанище. „Спасителен кораб“ по „житейското море“ и „тихо пристанище“ на „житейския бряг“ е Пресвета Богородица! Тя ни се притича на помощ при всички беди в живота ни. Нека в този вечерен час всички, които сме се събрали на молитва в Божия храм, из дълбините на душата си да се помолим на Пресвета Богородица: „Майко Божия, премахни душевните ни смущения, умири вълнението на нашите страсти, укроти бурята на нашата греховна природа, насочи ни към твоето пристанище и ни спаси от всякакви страдания и беди, защото подир Бога към Тебе прибягваме! Амин!“

Множеството в храма бе поздравено от Негово Преосвещенство епископ Висарион. В словото си той отбеляза: “За трета поредна вечер сме се събрали в Божия храм с молитви и песнопения да възхвалим Пресвета Богородица. Тя от първите години на своя живот и до последните си дни на Земята е пребъдвала в Господа. Богомислие, молитва, благочестие, смирение, кротост, труд, добродетелност са нейните украшения и в Иерусалимския храм, и в дома на праведния старец Йосиф, и през време на земния живот на Господа Иисуса Христа и след Неговото възкресение и възнесение. Нека й подражаваме! И да я молим да ни помага благодатно, като живеем целомъдрено, праведно и благочестиво, та да наследим вечния живот в дома на нашия небесен Отец! Под твоята милост прибягваме, Богородице Дево. Нашите молби в скърбите не пренебрегвай, но от беди ни избави, едничка чиста и благословена! „Радвай се, корабе, за ония, които искат да се спасят; радвай се пристанище на плаващите в живота!“

Преподавам ви Архипастирския и светителски благослов на Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит +Николай!“

Архиерейско наместничество – Смолян

Снимки: Георги Гаджев

Вирни се горе