С митинг и курбан в Барутин,ДПС отбеляза 40-та годишнина от „възродителния“ процес

С митинг и курбан в Барутин,ДПС отбеляза 40-та годишнина от „възродителния“ процес

Истината за Възродителния процес да влезе в учебниците по история, за да се помни от идващите поколения. За това призоваха в доспатското село Барутин, където с голям митинг-курбан отбелязаха 40-та годишнина от насилствената смяна на имената, съобщи сайтът “Родопчани”.

Над 2000 гости от цялата страна и чужбина почетоха годишнината и паметта на жертвите и пострадалите по време на Възродителния процес. Официални гости на събитието бяха зам.-председателят на ДПС Алиосман Имамов, главният мюфтия –Мустафа Хаджи, народните представители от ДПС Ариф Агуш, Елин Андреев, Рамзи Осман, генералният консул на Турция в Пловдив – Рамиз Шен, районите мюфтии на Смолян- Неджми Дъбов, на Пазарджик-Абдула Сали и Благоевград.Събититето уважиха и кметовете, избрани от ДПС на Рудозем, Мадан, Борино и Разград, както и председателите на две изселнически организации в Турция.

Митингът продължи повече от час пред читалище „Васил Коларов“. От трибуната Разми Осман заяви, че 40 години след Възродителният процес все още има български политици, които се дразнят от провеждането на този митинг.

Смолянският депутат от ДПС Ариф Агуш запозна жителите на Барутин и гостите на митинга с текста на декларацията, която ще бъде изпратена до президента Росен Плевналиев, премиерът Бойко Борисов, председателят на Народното събрание Цецка Цачева и главният прокурор Борис Велчев.

Агуш заяви, че днешните поколения не знаят нищо за Възродителният процес и насилствените събития преди 40 години в Барутин. Той припомни, че вече пет години ДПС настоява в учебниците по история да пише истината за смяната на имената, тъй като 40 години след тези събития няма никаква оценка. Младите трябва да учат по история, за да не повтарят грешките на миналото. Агуш попита и защо вече 23 години няма нито един наказан „възродител“, няма виновни и порицани. В същото време може би някои от тях ръководи държавата, добави Агуш. Той бе категоричен, че не се търси мъст, а справедливост за наказанията.

След митинга бе отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите и пострадалите от селото. Убитите жители на село Барутин по време на „Възродителния процес“ през 1972 година са Неджибе Келосманова и Емине Ибрахимова. Бяха поднесени венци и цветя пред паметната плоча,построена в чест на двете жени застреляни заради отказа им да си сменят името. За всички бе раздаден благословен курбан.

Вирни се горе