Регионална библиотека представя изложба „Красотата и изяществото на Глаголицата”

Регионална библиотека представя изложба „Красотата и изяществото на Глаголицата”

По традиция отдел Заемна за възрастни при Регионална библиотека – Смолян отбелязва Денят на народните будители с експониране на изложба, посветена на делото на велики българи на словото и духа. Тази година изложбата „Красотата и изяществото на Глаголицата” акцентира върху едно особено важно събитие в българската история, а именно създаването и утвърждаването на първата славянска азбука. Светите братя Кирил и Методий не само създават нашата писменост, изграждат старобългарския книжовен език, полагат основите на нашата българска литература, но и дават началото на една нова цивилизация на славянските народи. Първите книги, преведени на старобългарски език, са написани на Глаголица – азбука, която днес разпознават малцина специалисти езиковеди.

Изложбата показва красотата и уникалността на глаголицата и чрез нея отдаваме заслужена почит на делото на Св. Св. Кирил и Методий – нашите първоучители, съобщиха от библиотеката.

За илюстрация е избран един от най-красивите образци на глаголически паметници, а именно Асеманиевото евангелие. То се отличава от другите глаголически ръкописи с богатата си художествена украса. Ръкописът е сравнително добре запазен и е много красив. Изложбата представя дванадесет реставрирани заглавни букви от Асеманиевото евангелие с част от прилежащия им текст на българска обла глаголица, паралелно и с превод на църковно-славянски и съвременен български език, за да бъде разбрано съдържанието на текста. Изложбените табла са дело на г-н Любомир Станишев – приятел на Регионална библиотека – Смолян.

Показани са и основните писмени извори, от които черпим данни за живота и дейността на великите славянски просветители и апостоли.

Надяваме се, че тази изложба ще достави истинско удоволствие на посетителите и читателите на нашата библиотека и ще провокира техния интерес към незаслужено забравената наша първа азбука – глаголицата. А за най- малките ни посетители сме подготвили няколко триизмерни букви от глаголицата, които могат да вземат в ръка, за да остави срещата им с тях незабравими впечатления и спомени, посочиха още от културната институция.

Откриването на изложбата беше и поздрав към всички библиотечни специалисти с пожелания да продължават да поддържат пламъка на българското слово и дух.

Вирни се горе