Младежкия православен център ”Чисти сърца” на пет години

 Младежкия православен център  ”Чисти сърца” на пет години

Първата проява за отбелязване на 5-годишнината от създаването на Младежкия православен център ”Чисти сърца” към катедрален храм „Св. Висарион Смоленски” в Смолян бе пътуването до Троянския манастир и поклонение пред гроба на Българския патриарх Максим, погребан там. На 6 ноември /сряда/ се навършва една година от неговата блажена кончина.

С два автобуса деца и преподаватели, родители и приятели на „Чисти сърца” с особено вълнение потеглиха по избрания маршрут, който предлага силна и вълнуваща среща с духовното и героично минало на Родината ни – Националния музей на Апостола на българската свобода Васил Левски в Карлово, Девическия манастир „Въведение Богородично” и къщата – музей на Патриарха на българската литература Иван Вазов в Сопот и Троянския манастир. Монахът Филарет от манастирското братство поздрави децата, че се учат в православен център и накратко ги запозна с историята на третия по големина манастир у нас. Разказа им и за Чудотворната икона на Богородица Троеручица в него, копие на старата чудотворна икона на Хилендарския манастир в Света гора от 14 век, за която има много предания. Поклонници тук са намирали изцеление, невярващи са повярвали, неми са проговаряли. Зад Чудотворната икона на Богородица Троеручица вътре в манастирската църква е погребан Патриарх Максим по негово желание. Децата помълчаха, помолиха се, изпяха „Святий Боже” и си тръгнаха размислени. После изкачиха дървените стълби, за да стигнат до музея и стаята-скривалище на Васил Левски. В този манастир, както и в други, много български закрилници и хайдути за намирали убежище. Апостолът на свободата неведнъж е укриван тук, приет от монасите като събрат. Децата видяха тайния вход за тавана, през който Левски при опасност е напускал манастира. В Карлово децата научиха повече за живота и делото на Васил Левски, пред родния му дом екскурзоводката разказа и за майката на Левски – Гина Кунчева, която дочакала свободата и още на следващия ден склопила очи. Децата разгледаха експозицията към музея и влязоха в параклиса „Вси Светии” в двора на музейния комплекс. Там с вълнение видяха отрязаните коси на Левски, когато решава да стане революционер. Думите към майка му били да ги съхранява, че не знае къде ще си намери гроба. Този кичур е предаден на министъра на просвещението през 1907 г., бил е на съхранение в Етнографския музей в София, после във Военно-историческия, а от 2000 г. косите на Апостола се съхраняват тук.

В Сопот децата посетиха Девическия метох „Въведение Богородично”. Мястото бе избрано специално, тъй като на празника „Въведение Богородично” – 21 ноември, ще бъде отбелязана 5-годишнината от създаването на Младежкия православен център „Чисти сърца”. Патронът на метоха е и техния патрон. Там бяха запознати от сестра Серафима с историята на това духовно средище, което има определена роля в живота и свободата на българите, свързано е и с революционната дейност на Васил Левски. След това тя покани децата в църквата, за да им покаже оригиналната храмова икона „Въведение Богородично”. Трогнати от гостоприемството, децата от хор „Чисти сърца” изпълниха едно от песнопенията в репертоара си.

В Сопот децата посетиха и къщата-музей на Иван Вазов, посрещнати любезно от уредниците. Макар и друг път да са имали среща с родния дом на Патриарха на българската литература Иван Вазов, с изумителния му труд на ръка да преписва „Под игото”, сега децата усетиха колко е силно родолюбивото чувство, колко годините и вековете не могат да заличат всичко смело и добро, направено за родината ни. Експозицията наистина впечатлява.

Пътуването се осъществи със средства на родителите, към които бе прибавена наградата от 200 лева на „Чисти сърца” за 24 май от община Смолян. За настаняването в почивна база „Видима” – Априлци, отстъпка бе направена от „Ученически отдих и спорт” в Смолян. От сърце екипът на “Чисти сърца” благодарим на всички, които ни подкрепят.

Вирни се горе