На 18 юни ще бъде открита обновената постоянна експозиция на Къщата музей "Ласло Наги" в Смолян

 	 На 18 юни ще бъде открита обновената постоянна експозиция на Къщата музей "Ласло Наги" в Смолян

На 18 юни 2019 г. в Къща музей “Ласло Наги” в Смолян официално ще бъде открита обновената постоянна експозиция на Къщата музей “Ласло Наги” под надслова “Кой любовта ще пренесе” в памет на Ласло Наги.

Експозицията ще бъде открита от министъра на културата Боил Банов, патрон на събитието. Изложбата се посвещава на паметта на сина на поета – Андраш Наги (1953-2018). Проявата е включена в програмата по повод честването на Обединения град Смолян.

Куратор на изложбата е Андреа Бенкьо. Дизайнът е на Ищван Агощон. Визията и графиката са изработени от Вероника Бубик, за подготовката и комуникацията отговаряше Оршоя Радвани. Консултанти бяха Золтан Яноши и Дьорд Арато. Анимацията беше подготвена от Габор Марош и Ерньо Над.

В осъществяването на изложбата от българска страна взеха участие сътрудниците на Регионалния исторически музей – Смолян: Таня Марева (директор, експерт етнолог), Цвета Колева (консултант), Донка Симеонова (оперативен сътрудник) Изложбата се реализира като проект на Унгарския културен институт в София. Тя включва най-важните елементи от изобразителното, предметното и поетичното наследство на Ласло Наги. Както в поезията, така и в изобразителното и графичното му творчество изпъква мотивът на коня, като символ на изчезващия свят на селото, на природата, на естествените общности и на свободата. Стихотворението, дало заглавие на изложбата, „Кой любовта ще пренесе” е най-известното стихотворение на поета по цял свят.

В анимацията, подготвена и излъчвана към изложбата, Ласло Наги сам рецитира стихотворението си на унгарски; то прозвучава и на български език, между двете виждаме кадри от един филм, заснет в Исказ. В изложбеното пространство можем да видим издяланите от Ласло Наги кончета и Витлеем, цитирано е интервю с него, в което споделя колко важни са били за него занаятчийството, майсторството. Съпътстващите текстове в голямата си част са от дневника му, от „Фрагментарна хроника”, но посетителят може да се запознае и с по две от стихотворенията на по-малкия му брат, поета Ищван Аг и на съпругата му Маргит Сечи. За изложбата е изготвен триизмерен вариант на най-известната му калиграма „Криле и пирамида”. В родопската стая попадат най-важните, свързани с българите и България стихове и картини на поета, иконите му на Свети Георги, както и откъс от краткото му есе за българската народна поезия. Всички картини и художествени предмети в изложбата са копия на оригиналите.” Тези подробности разкрива Андреа Бенкьо, куратор на изложбата.

Ласло Наги (1925-1978) е класик на унгарската литература, поет, преводач, художник, един от първите носители на Международна Ботевска награда и на орден “Кирил и Методий”, превел над десет хиляди стиха от българската народна поезия и от български поети. Три пъти получава наградата “Атила Йожеф”, отличен и с унгарската държавна награда “Кошут”. Обновител на унгарската поезия със сложно метафорична езикова сплав, с т.нар. “дълги песни”. Поетът е автор на двайсет и четири книги. На български са издадени четири негови стихосбирки. Ласло Наги пристига през 1949 г. със стипендия в България. Остава и твори две години, завладян от българската природа и поезия. По-нататък често посещава България със съпругата си, поетесата Маргит Сечи. Ласло Наги е почетен гражданин на град Смолян. В негова чест в началото на 1980-те години в Смолян е открита Къща музей “Ласло Наги”, помещаваща се в Гьорджевата къща – сграда от ХIX век, обявена за паметник на родопската архитектура. През 2016 г. с финансовата помощ на Министерството на културата на Република България беше ремонтиран покривът на Къщата музей “Ласло Наги”, а през настоящата година с помощта на унгарския Национален фонд “Култура” (http://www.nka.hu/), на Унгарската академия на науките (https://www.mma.hu/), на Програма “Опазване на унгарските паметници в чужбина” на Министерство на външните работи и външноикономическите връзки на Унгария, на Община Смолян и РИМ-Смолян се осъществиха ремонтът на сградата и проектирането на обновената експозиция, представяща живота и творчеството на добре познатия в България поет и преводач Ласло Наги.

Спомоществователи: Министерство на културата на Република България, Община Смолян, Посолство на Унгария в София, Унгарски културен институт в София, Национален фонд “Култура” на Унгария, Унгарска академия на науката, Литературен музей “Петьофи”, Унгарски литературни къщи музеи, Балканкарподем АД, Регионален исторически музей – Смолян, Съюз на унгарските писатели, Съюз на българските писатели, Българско републиканско самоуправление, Българско самоуправление на Кишпещ, Община на XIX район, Кишпещ, Будапеща, Фондация “Духовното наследство на Ласло Наги”.

Вирни се горе