Редица прояви организира музея по повод празника на обединения град Смолян

Редица прояви организира музея по повод празника на обединения град Смолян

По повод 18 юни-Празник на обединения град СмолянРИМ „Стою Шишков“-Смолян организира програма от разнообразни прояви.

На 16 юни от 17.30 часа в партньорство с Община Смолян вРИМ „Стою Шишков“-Смолян ще се открие изложбата „ От Смолян до Олимпийските върхове“. Изложбата е създадена съвместно с преподаватели и студенти от катедра „ Рекламен дизайн“ в НХА –София, с коятомузеят работи за втора поредна година. Смолян – един от „младите“ български градове, създаден през 1960 г. от обединението на трите селища – Смолян, Райково и Устово, има собствено значимо място в историята на българското олимпийско движение. Градът изпраща на олимпиади представители на три спорта – ски, плуване и вдигане на тежести, някои от които завоюват медали и престижни места в класациите. Целта на изложбата е да припомним на обществеността големите ни олимпийски състезатели – Даниела Керкелова, Петър Дичев, Милка Манева, Величко Чолаков, Петър Стойчев и Антоанета Френкева. Много важен акцент е и популяризирането на олимпийската идея и олимпийското движение. В над 100-годишната си история съвременните олимпийски игри залагат на кредото „Най-важното нещо на Олимпийските игри не е да спечелиш, а да вземеш участие, така както най-важното нещо в живота не е триумфът, а борбата. Важното не е да си победил, а да си се бил добре.” Но да стигнеш до върха е необходимо много воля, труд и талант.Също така особено съществено е да мотивираме младите хора да се занимават активно със спорт. Тя се състои от две части-веществена и фотодокументална. Всички олимпийски състезатели от Смолянска област специално предоставиха за изложбатанаградни отличия, знаци, грамоти и сувенири от различните олимпиади.Музеят на ските в Чепеларе представя своята колекция на известната участничка Кръстана Стоева(1941-2004) в Зимните олимпийски игри в САЩ през 1960 г. и Австрия през 1964 г. РИМ „Стою Шишков“-Смолян специално благодари за много активното съдействие на Даниела Керкелова, която участва в Олимпийските игри в Сидни през 2000 г.,когатодисциплината вдигане на тежести за жени за първи път е включена в олимпийската програма. Специални благодарности и за Петър Дичев, който участва в Зимните олимпийски игри във Франция през 1992 г., в Норвегия през 1994 г. и в Япония през 1998 г. Много ценни са и предоставените за изложбата награди на участниците в СпешълОлимпикс-Спаска Топалова и Златина Дерменджиева. Тази изложба се посвещава и на 23-юни-Международния олимпийски ден.

Втората проява посветена на Празника на обединения град Смолян е откриването на гостуващата изложба на РИМ- Хасково “Девет товара коприна и още девет- везани” в изложбените залите на РИМ „Стою Шишков“ на 18 юни от 17.00 часа. Тя показва голямото богатство на колекцията “Коприна”,която е част от етнографския му фонд. Комплектуваната изложба има за цел да покаже най-стойностното от тази колекция. Това са красивите покривки за легла и маси, ризи, нощници, елеци, шалове, кърпи и бродерии с изящни ръчно изработени дантели. Идеята на изложбата е да направи посетителя свидетел на непреходна красота, да го потопи в атмосферата, да почувства радостта, която коприната притежава и предава от поколение на поколение. Експонатите, включени в изложбата са от ХІХ и ХХ век. Повечето платове са с естествения цвят на пашкулите. Гледането на буби е занятие, упражнявано от почти всички социални и етнически слоеве в Хасковска област до 80-те години на ХХ век. Свилените платна от варена коприна, получена при домашни условия, са тъкани на хоризонтален стан. След 20-те години на ХХ век фините нишки, добити от филатурите в първите фабрики за производство на коприна в Хасково и Свиленград, се тъкат на железни станове.

Най-ценните качества на коприната са нейната здравина и трайност. Затова експонатите от ХІХ и ХХ век и сега радват и привличат с блясъка и цветовете на нишките. При допир коприната предава своята мекота, топлина, ефирност и предизвиква невероятно настроение, възхита и желание да притежаваш тази красота. Изложбата предизвиква всички сетива на посетителя. Прави го съучастник в изработката на копринените дарове и го отпраща във висините допирът с тях. От 2005 г. изложбата „обикаля“ много музейни зали в столицата и из цяла България. Музеят в Смолян кани тази уникална и представителна за източните предели на Родопите изложба поради факта за съществуване на трайни културни контакти между централните части на планината и периферията й. Известно е, че през ХІХ-ХХ век смолянски занаятчии упражняват професията си в Хасковския край. Оттам те носят на жените и дъщерите си фини копринени платове и изделия, както и копринени конци. Затова изложбата в Смолян се обогатява с експонати и от фонд „Етнография“ на регионалния музей в града, представящи бита в Устово, Райково, Смолян, Могилица и други селища през ХІХ-началото на ХХ век. Куратор на изложбата е дългогодишният етнолог на РИМ-Хасково Магда Милчева, чиито корени са от Смолянския край и началото на музейната й кариера започва в Смолянския музей. Г-жа Милчева ще представи лично изложбата. С поредното издание, „пътят” на „Девет товара коприна и още девет – везани”, продължава към Родопа планина, в залите на РИМ – Смолян, да радва очите и топли душите на родопчани до края на месец август 2014 г.

Вирни се горе