Публична лекция „Къде се крият корените на европейската цивилизация? Поглед към най-ранната история на българските земи“ в музея

Публична лекция „Къде се крият корените на европейската цивилизация? Поглед към най-ранната история на българските земи“ в музея

На 16.01.2018 г. от 15.00 часа в залите на Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян ще бъде проведена първата инициатива в рамките на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз в Смолян. Маргарита Люнчева – уредник в отдел „Археология“ ще изнесе публична лекция на тема „Къде се крият корените на европейската цивилизация? Поглед към най-ранната история на българските земи“. Лекцията ще представи резултатите от проучванията на един уникален за Европа археологически комплекс – праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата, намиращ се край дн. Провадия. Проучванията тук започват през 2005 г. и от тогава се провеждат всяка година от голям международен екип, под ръководството на чл. кор. проф. д.и.н Васил Николов от НАИМ при БАН. Археологическият комплекс представя останките от най-стария солодобивен център в Европа (5500 – 4250 г. пр. Хр.). Състои от производствен комплекс с обредни ями, първоначално неукрепено и впоследствие укрепено с масивни каменни стени селище, ямно светилище и некрополи.

За повече от едно хилядолетие жителите на Провадия-Солницата развиват и усъвършенстват технологията за производство на сол чрез изпаряване на солена изворна вода в керамични съдове на открит огън. В средата и втората половина на V хил. пр. Хр. производството достига до промишлени за епохата количества. По това време (4700 – 4250 г. пр. Хр.) Провадия-Солницата се превръща в първия праисторически градски център в Европа, укрепен с със силна фортификационна система.

Проучванията показват, че преди около 7 хиляди години в българските земи е живяло общество, достигнало изключително за времето си развитие, подчинено на много добре изграден вътрешен ред и стройна организация. Всичко това става благодарение на производството на сол, която по онова време е по-ценна от златото. Успешната търговия с така ценния продукт е предпоставка за просперитета на Провадия-Солницата и района около Варненските езера, изключителен израз на който е „златният” Варненски некропол.

Събитието се провежда в партньорство с клуб „Млади възрожденци“ към ПМГ „Васил Левски“ – Смолян, които ще представят приоритетите и посланията на Българското Евро председателство – по-конкретно „създаване на партньорства, обмен на идеи, развитие на туризма и все по-широко припознаване на академичните среди и гражданските организации като пълноценни партньори в бъдещи европейски проекти и мрежи“.

Вирни се горе