С две свои богатства Мадан вече е част от 100-те национални туристически обекта

С две свои богатства Мадан вече е част от 100-те национални туристически обекта

С решение на Националния организационен комитет на БТС, Мадан зае полагащото му се място на популярна дестинация в Националното движение "Опознай България – 100 национални туристически обекта",съобщи Елена Узунова.

Кметът на община Мадан Фахри Молайсенов и екипът му, предложиха на Български туристически съюз няколко обекта. От тях два вече са част от 100-те национални исторически обекта – Кристална зала „Родопски кристал” и пещера “Шаренка”. Те ще са под №86 в списъка и ще заемат своето място в новия тираж от брошури и каталози, изготвен от Движението, с актуалните туристически дестинации в страната. В движението в момента членуват 555 000 души. Туристите, набавили си новите рекламни материали на Националното движение, ще могат да се запознаят с разнообразието на уникалните кристали и богатото културно-историческо наследство на региона. Кристалната зала „Родопски кристал” е разположена в централната градска част. Открита през 1984 в нея се съхраняват 581 уникални експоната от минерални и кристални образци, добити от рудниците в региона: *Рудни, представени от кристални друзи от галенит, сфалерит, пирит, халкопирит. С тези образци се характеризират отделни типове руди на находищата от Маданското рудно поле, *Нерудни, представени от изключителни форми на кварц, калцит, барит, арагонит, родохрозит, като съпътстващи орудяването минерали. *Надземни минерали, представени от групата на ахатите и аметистите.

Туристите ще събират печати и от пещера Шаренка. Като вид на рудодобивът, атракцията е единствена, уникална и за Европа и за света, поради факта, че притежава таван, изцяло съставен от руда, който блести като злато и сребро ! Пещера „Шаренка” е своеобразен музей на рударството в Родопите и изобщо по тези земи още от VІII век преди Христа ! При археологически разкопки в пещерата са открити следи и предмети, свидетелстващи, както за обитаването й от праисторически хора, така и за добив и обработка на руди. Това е първият доказан случай, в който освен като местообитание, пещерата се използва и за рудник,за добиване предимно оловно-цинкова руда. Останалите предложения също предизвикаха интереса на организационен комитет и ще бъдат включени в други туристически кампании. Целта на движението "Опознай България – 100 национални туристически обекта е да насърчи туристите да се запознаят с някои от най-значимите туристически обекти в България. Сред тях са културни, исторически, географски, археологически, архитектурни паметници със световно, национално и регионално значение. Посещението и запознаването с обектите се удостоверява с поставянето на специален печат на съответния обект на определеното за това място в туристическите книжки, които се издават от Българския туристически съюз и се продават в туристическите дружества и в обектите, включени в движението.

При посещение на 25 обекта се връчва бронзова значка, при 50 – сребърна. При посещение и на стоте обекта се връчва златна значка. Всички носители на значки имат право на участие в ежегодната томбола с предметни награди, екскурзионни летувания, екскурзия в чужбина и др. Значките се връчват в Централния съвет на Българския туристически съюз, който се намира в Министерството на младежта и спорта. Част от съорганизатори на движението са Българския туристически съюз, Министерството на образованието, младежта и науката, Министерството на културата, Министерството на физическото възпитание и спорта, Министерството на околната среда и водите, Българското национално радио и Българската национална телевизия.

Вирни се горе