Международния ден на театъра

 Международния ден на театъра

За първи път Международният ден на театъра е отбелязан през 1961г г. на IХ конгрес на Международния театрален институт към ЮНЕСКО и е свързана с откриването на сезона на Театъра на нациите в Париж през 1962 г. Автор на първото послание за Деня на театъра през 1962 г. е големият френски творец Жан Кокто /снимката долу/ – поет, писател, дизайнер, художник, скулптор, сценарист, актьор и режисьор. Световноизвестна личност поднася на всички почитатели на изкуството размислите си за театъра и живота на сцената и извън нея. Посланието се чете преди представленията в стотици театрални зали по света и се разпространява чрез средствата за масова информация.

Чества се всяка година на тази дата и се отбелязва с редица културни прояви и театрални събития.

В деня на театъра у нас ще бъдат раздадени наградите на Съюза на артистите „Икар“. Те се връчват в 16 различни категории. Сред тях са цирково изкуство, куклен спектакъл, сценография, дебют, водеща женска и мъжка роля и режисура.

Приема се, че театралното изкуство възниква в древна Елада.

В България театърът придобива бързо разпространение. През 1880-1881 година една стара бейска къща в центъра на Пловдив /близо до площад „Джумаята”/ е превърната от новите й собственици французите Босси и Брюн в хотел, наречен „Люксенбург”- с ресторант и бирария, в терасовидния и двор- градина в празнични дни свири военна музика, както в големите европейски градове. За да конкурират други два хотела, Босси и Брюн построяват в двора специална сграда за театрални представления с достъп за всички местни и гостуващи трупи. Това е първият театрален салон в България; вземайки името на хотела, той е наречен Междуародний театър „Люксенбург”. На парапета пред всяка ложа са поставени мраморни бюстове на 17 класически писатели- Софокъл, Еврипид, Шекспир, Гьоте, Шилер, Корней, Расин и др. Театърът имал 17 ложи с общо 64 места, елипсата на партера побирала 250-300 стола.

Честит Международен ден на театъра!

Вирни се горе