Празнуваме Лазаровден!

Празнуваме Лазаровден!

На днешната дата (31 март) се отбелязва църковния празник Лазаровден.

Той винаги се чества осем дни преди Великден. С него започва подготовката за Страстната седмица.

В календара на християнската църква празникът е свързан с един от най-вълнуващите евангелски сюжети – с възкресението на Лазар, живял в град Витания, близо до Йерусалим. Според евангелието, когато Спасителят е в земите отвъд река Йордан, Лазар се разболява и умира.

Когато месията се връща,възкресява покойника на четвъртия ден от неговото погребение в знак на благодарност за проявеното от него гостоприемство. Според средновековни ръкописи Лазар живее още 30 години в строг пост и въздържание и е провъзгласен за първи епископ на град Китион на остров Кипър.

На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети мъченик Лазар Български, измъчван и убит на 23 април 1802 г.

По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клонки, които ще красят вратите на следващия ден — Връбница (Цветница).

Според българската народна традиция Лазаровден, или Лазарица, Лазарова събота, е денят, в който се ознаменува превръщането на подрастващите момичета в моми за женене.

На този ден групи от по шест-седем момичета на възраст от 10 до 16 години, облечени в празнични дрехи или невестински костюми и закичени с венци и китки, обикалят домовете в селото.

Като пеят обредни песни за всеки член от семейството, те възхваляват деца, стари, млади, моми, ергени, невести, както и овчари, говедари, коняри. Домакините ги даряват с яйца и пари.

Основните песни на Лазаровден са благослов за здраве, плодородие и благополучие на дома.

Където в някоя къща има ерген или мома за женене, в песните се вмъкват и любовно-женитбени мотиви.

Вярва се, че къщата, в която са влезли и пели лазарки, ще бъде честита през цялата година.

Лазарките обхождат горите, реките и ливадите.

С песен навлизат в нивите и пожелават богата реколта от раззеленилото се жито. Празникът носи пролетно настроение и се очаква с нетърпение както от участничките, така и от жителите и гостите на селата и градовете. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи.

Имен ден днес празнуват – Лазар, Лазарка, Лазарин, Лазо, Лачо, Лъчезар.

Вирни се горе