Държавните институции продължават да работят усилено по усвояване на увредената дървесина и решаване на проблема с корояда

 Държавните институции продължават да работят усилено по усвояване на увредената дървесина и решаване на проблема с корояда

Целият държавен ресурс е впрегнат за разрешаването на проблема със почистване на горските площи, засегнати от ветровал и от „чумата на 21-и век”- короядния бръмбар. Това съобщи в Смолян заместник-министърът на земеделието и храните Атанас Добрев. Той участва в проведеното в Смолян заседание на кризисния щаб, който координира мерките в засегнатите от корояд гори. Областите Смолян и Кърджали са най-засегнати от щетите от дървесен корояд според данните на заместник-министър Добрев. Според него е вложената цялата оперативна мощ на държавата, за да се почистят максимално бързо тези площи. Кризисният щаб направи оглед на място на терен край Смолян, където се извършват сечи в засегнати гори. „Светъл лъч е, че на територията на Смолян работят с модерна техника, почистват гората и се вижда, че отдолу е тръгнал подраст”, обясни още заместник-министърът. Той допълни, че ще се разчита именно на естествено възобновяване на гората.

Около 880 хил. кубика е засегната дървесина в 4-те области на територията на Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП), съобщи пък директорът на претприятието Ботьо Арабаджиев. Близо 100-120 хил. от тази засегната дървесина, която подлежи на принудителни и санитарни сечи, е повалена от ураганния вятър през януари, а около 350 хил. кубика са поразените дървета от корояд и гъбни вредители.

За 74 % от поразената дървесина вече е възложен добивът и по предварителни разчети до края на септември- октомври ще бъде усвоена съответната дървесина, заяви Ботьо Арабаджиев. По негови данни около 120 хил. кубика от засегнатата дървесина е в абсолютно недостъпни гори. Предстои покупка на 25 багера и 10 самосвала, които ще се използват за прокарване на пътища до недостъпните горски масиви. Според Ботьо Арабаджиев се работи много усилено за добива на поразената от корояд и ветровал дървесина. Дърводобивните фирми имат по-голям интерес към повалените от януарския ураган дървета, тъй като става дума за строителна дървесина. Вече трета година са спрени редовните сечи на територията на 4 стопанства в област Смолян и в цялата област Кърджали, а се изпълняват само санитарни и принудителни сечи в засегнатите гори. Като резултат от повишения обем добив на поразени от корояд дървета, технологичната дървесина е поевтиняла с близо 10%, отчитат от ЮЦДП.

Известно закъснение в мерките за почистване на падналата и поразена от корояд дървесина се наблюдава в някои частни гори в околностите на Смолян. Това е посочено на днешното заседание на кризисния щаб. Заместник-министър Добрев апелира към онези собственици, които „явно нямат никакъв интерес към техните наследствени гори”, да се обърнат за съдействие към териториалните поделения в горския сектор, за да бъдат почистени навреме терените. Непочистените гори създават риск от разрастване на петната с дървесен корояд и върху съседни площи, напомнят горските специалисти. Ще се обсъждат мерки, с които да се принудят по някакъв начин тези собственици да предприемат действия за почистване на поразените участъци, уточни Атанас Добрев.

Вирни се горе