Знанията и тялото се ”сриват” още от първите класове

Знанията и тялото се ”сриват” още от първите класове

Знанията на българските ученици вече се сриват още в началното училище, а не в прогимназията, както беше досега. Последни проучвания са потвърдили, че българските ученици се хранят нездравословно, не спортуват и затлъстяват.

Доказателство за рязкото влошаване на качеството на българското образование са резултатите от авторитетното международно изследване на уменията за четене на 10-годишните PIRLS 2011., пише в. “Сега”.

От 2006 г. до сега българчетата падат с цели 12 места – от 10-о на 22-ро място (от 49 държави и региона), и вече не са част от световния елит по четивна грамотност.

Българските четвъртокласници са постигнали резултат от 532 т., което все пак е над средното за участниците в изследването – 500 т. От Министерство на образованието засега не коментират изследването.

Световните лидери са Хонконг (571 т.), Русия и Финландия (568 т.) и Сингапур (567 т.). С близки до постиженията на българските ученици са връстниците им в Словакия (535 т.), Нова Зеландия (531 т.) и Словения (530 т.). След нас остават държави като Австрия, Франция, Испания, Норвегия, Белгия (френската общност). На дъното са Мароко (310 т.) и Оман (391 т.). Румъния върви в обратна на нашата посока и от 489 т. през 2006 г., през 2011 г. постига среден резултат от 502 т.

България отстъпва сериозно и по дял на учениците, които са постигнали най-високи резултати. Групата на българските ученици, които са достигнали 625 т., е 11%, докато средният процент за държавите, участващи в PIRLS, е 8%. През 2006 г. обаче отличниците са били 16% от извадката.

Според стандартите на PIRLS учениците с високи резултати могат да четат, разбират и интерпретират сравнително сложна информация в разкази и статии от 800 до 1000 думи. В Сингапур делът на такива деца е почти 24%, следвани от връстниците им в Русия, Северна Ирландия, Финландия, Англия, Хонконг, САЩ, Ирландия и Израел – делът на отличниците в тези държави варира от 15 до 19%.

Хранене и физическа форма

Нездравословното хранене в училище води до увеличаване броя на децата, които страдат от затлъстяване, показват данните на Националния център по обществено здраве и анализи, съобщи БНР. Задълбочава се и проблемът с ранната и честата консумация на алкохол и енергийни напитки.

Голям е броят на децата от първи до четвърти клас, които си купуват енергийни напитки пет пъти седмично. Данните на центъра показват още, че децата не предпочитат да хапват пълнозърнест хляб. Около 57% от учениците го консумират веднъж седмично, рибата също не се включва в менюто на децата.

28% от анкетираните деца консумират ежедневно и повече от един път на ден пържени картофки, чипс, захарни, шоколадови, сладкарски изделия.

“Затлъстяването при момиченцата в България ги поставя на второ място всъщност, а на трето място сме по отношение на затлъстяването при момченцата на 7 години. Пред нас са Португалия и Словения, Швеция е на последно място. 60% от децата с наднормено тегло преди пубертета специално, вече са в риск и ще бъдат с наднормено тегло и в ранна зрялост”, коментира проф. д-р Стефка Петрова от Националния център по обществено здраве и анализи, цитиран от БНР.

Вирни се горе