Комитското село Славейно засвидетелства своята почит към героите преображенци

Комитското село Славейно засвидетелства своята почит към героите преображенци

Селото е едно от знаковите места в Родопите и България, което е изразило волята си да живее свободно, независимо и обединено, каза в словото си кметът Николай Мелемов

Всяка година в началото на август комитското село Славейно, което е център на борбите в родопския край, събира родолюбци, за да засвидетелстват своята почит към героите преображенци.Националните тържества, посветени на 109 годишнината от Илинденско – Преображенското въстание И 100 годишнината от Балканската война започнаха днес с панихида в памет на загиналите герои за свободата ни,отслужена в храм „Св. пророк Илия”. Всяка година се събираме в комитското село Славейно, което е център на борбите в нашия край, за да засвидетелстваме почитта си към преображенци, отдали живота си за освобождението на Родопите,съобщи Виолета Филипова-пресцентър на община Смолян.

Техният подвиг е здраво вплетен в народната памет и здраво крепи националното ни самочувствие. Поклон пред героите донесли свободата на щитовете си, каза кметският наместник на селото Сийка Касабова, която даде началото на тържествения митинг. С падане на колене и минута мълчание присъстващите почетоха паметта на героите.

Тези две бележити годишнини са върхове в нашата история и Славейно е едно от знаковите места в Родопите и България, което е изразило волята си да живее свободно, независимо и обединено. Прекланяме се пред свещената кръв на нашите деди, пролята за нашата свобода, каза в словото си кметът Николай Мелемов. Той добави, че Славейно е дало на България много знакови личности и патриоти, затова жителите му трябва да се гордеят, че са техни потомци.Поклон пред героите преображенци и никога да не забравяме техния подвиг, призова градоначалникът.

Председателят на Върховния комитет на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов награди с високи отличия Андрей Печилков -преседател на Областното ръководство на Тракийското дружество в Смолян и полк. Борис Раков – председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. Премянов поясни, че и днес са ни нужни тракийци и всеотдайни патриоти, които да работят за българската кауза и единството на България.Печилков и Раков имат своя принос, затова получават и отличията “Капитан Петко войвода”.

Тържествено слово за Илинденско-Преображенската епопея изразяваща мощния български устрем за осъществяването на националния идеал – освобождение и обединение, изнесе председателят на Тракийския научен институт при БАН проф. д-р Васил Проданов. Той заяви, че Славейно е едно от местата, което винаги представлява интерес за Тракийския институт. Това е селището дало най-много комити и лекари на България.

Днес и утре Славейно е патриотична столица, защото ни връща към българската идентичност и се усещаме значими в глобалния свят. Нуждаем се от тези чествания, за да излезем от “мръсотията” на разрушените ни ценности, поясни професорът. Той призова да бъдем достойни за тези славни и родолюбиви българи, които са отдали живота си за нашата свобода. Признателни родопчани, представители на местни и държавни институции и политически партии поставиха венци и цветя пред паметниците на местните хайдути.

Гости на събитието бяха още генерал-майор Нонка Матова, член на Върховния комитет /ВК/ на Съюза на тракийските дружества в България, председатели на тракийските дружества от страната и членове на ВК, секретарят на община Смолян Замфир Копчев, главният финансист Венера Аръчкова, общинският съветник от ГЕРБ Красимир Исаков, областният и общински председател на БСП Дора Янкова, кметовете на селата Виево, Петково и Кутела и др.

Честванията продължиха с тържествен концерт и заря.

В неделя, 5 август,от 11.00 часа в м. Хайдушки поляни ще бъдат поднесени венци пред гробовете на Пейо и Кольо Шишманови и паметника на преображенци.

Организатори на честванията са община Смолян,Съюз на Тракийските дружества в България, Кметско наместничество с. Славейно, читалище „Съгласие ” и Църковното настоятелство.

Вирни се горе