Да си приемен родител означава да си партньор с много хора

Да си приемен родител означава да си партньор с много хора

Сийка Иванова – директор на областна дирекция “Социално подпомагане” в Смолян

  • Г-жо Иванова, колко са приемните семейства в Смолянска област?

  • Към 31 август 2011 г. на територията на област Смолян има утвърдени 24 професионални приемни семейства, а 1 е в процедура, чийто доклад чака да бъде разгледан от Комисията за детето в община Баните. От тях 16 са от община Смолян, 1 от Чепеларе, 3 от Девин, 1 от Борино, 2 от Рудозем и 1 от община Златоград.

В 16 от утвърдените професионални приемни семейства има настанени деца по реда на чл.26 от Закона за закрила на детето. Децата са на възраст от 3 месеца до 12 годин. 9 от тях са вписани в Регистъра на деца, които могат да бъдат осиновени. Деца, които са преминали през приемни семейства са 7, 6 от които са осиновени, а 1 е реинтегрирано в биологичното семейство. В някои от семействата, които са утвърдени няма настанени деца, две са в процедура по заличаване, а останалите в процес на напасване с децата, които ще бъдат настанени. Три от децата са изведени от биологичните им семейства поради констатиран реален риск за живота и здравето им, останалите са от Дома за медико-социални грижи в Широка лъка и от Дома за деца, лишени от родителска грижа в селото. Приемната грижа е социална услуга за отглеждане и възпитание в семейна среда на дете, което е настанено в семейство на роднини или близки или в приемно семейство.

  • Какво означава да си приемен родител?

  • Приемно семейство са двама съпрузи или отделно лице, при което се настанява дете за отглеждане и възпитание, съгласно договор, сключен между тях и директора на дирекция “Социално подпомагане”. Приемного семейство може да бъде и професионално, което трябва да притежаваи допълнителна квалификация за отглеждане и възпитание на дете. Да си приемен родител означава преди всичко да си партньор с много хора – социални работници, учители, психолози и биологичните родители на детето, когато това е в негов интерес. Приемните родители се грижат за детето на други хора в собствения си дом. Те го приемат като член на семейството, без да го осиновяват. Важно е да се знае, че съпрузите или лицето от приемното семейство не са носители на родителски права и задължения.

Приемен родител може да бъдеш за различен период от време – от няколко дни до навършване на пълнолетие на детето. Това зависи от потребностите на детето, както и от възможностите на приемното семейство.

  • Каква помощ и подкрепа получават приемните родители?

  • Както по време на подготовката, така и докато детето живее с приемното семейство, те ще получават индивидуални консултации и подкрепа от социален работник от отдел “Закрила на детето” в дирекции “Социално подпомагане” или от областен център по приемна грижа в Смолян. Трябва де се отбележи обстоятелството, че за всяко дете, настанено в приемно семейство, се предоставя месечни финансови средства, които са диферанцирани, съобразно възрастта на детето и от това дали то е с увреждане. Средствата на този етап се движат в граници от 195 до 260 лева, като допълнително на дете с увреждане се изплащат и средтва в размер на 75 % от ГМР.

Освен това професионалното приемно семейство получава и месечно трудово възнаграждение, което зависи от броя на децата, настанени в него и се движи в граници от 234 до 270 лева.

Вирни се горе